המאבק על איכות הסביבה נמשך

איתן קליש • כניסות

סיכום כנס מאבק 2020 בדברת - 18/1/18*

 

ביום חמישי האחרון, ה-18 בינואר 2018, התכנסו בדברת, על אף מזג האוויר הסוער, תושבי דברת והסביבה על מנת ללמוד את השפעת הקמת תחנת כוח נוספת בשטח הקיבוץ, צמוד לאזור התעשייה אלון תבור. 

הכנס, בהנחייתה של זיוה חורש מקיבוץ עין דור, נפתח במילים מרגשות של אילה גביש, נציגת מאבק 2020 בקיבוץ דברת. אילה דיברה על התהליך שנעשה בקיבוץ ועל *כוחם של התושבים להשפיע על הסביבה הקרובה* 

אחריה, הציג ד"ר יוסי קמינצ'יק ממושב מולדת, סקירה על שוק החשמל בישראל, את ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות של תחנות כוח מונעות בגז. ד"ר קמינצ'יק הציג את *התוכניות להקמה והרחבה של תחנות כוח בשטח של כ-4 ק"מ אלון תבור ורמת צבי) ובעל כושר יצור כולל של למעלה מ-3000 מגה-וואט, יותר מכל תחנת כוח כיום בישראל* 

את הכנס המשיך שרון שולשטיין מקיבוץ גזית, שדיבר על מצב התחלואה בנפת יזרעאל. 

אחריו עלה לדבר דורון ארז מקיבוץ עין דור, שהרחיב את הידע על טורבינות הרוח שעתידות לקום בהיקפים גדולים באזור הגלבוע ורמת סירין. 

את הכנס המשיך חמודי זועבי, יו"ר הוועד המנהל של טמרה שסיפר על *מספר מקרי התחלואה והמוות בכפר: 22 נפטרו ממחלת הסרטן ועוד 65 חולים מתוך ישוב של 1600 תושבים*. 

סיכם את הכנס, אורי השילוני ממושב מולדת, מוביל המאבק, שהציג את שאר המאבקים המקומיים תחת המאבק הארצי ואת הפתרון - אנרגיה סולרית על גגות חקלאיים קיימים, בשילוב עם טכנולוגיות אגירת אנרגיה ותחנות גז כפתרון משלים. אורי דיבר גם על *זכות ההתנגדות להכנסה של מפעלים מזהמים חדשים שתישלל מתושבי דברת אם יאשרו הקמה של תחנת כוח מזהמת נוספת*.

הביא לדפוס: שרון שולשטיין

 

טורבינות 1

הודעות בנושא זה