ראיון עם טלי גורן ספיר

איתן קליש • כניסות

ראיון עם טלי גורן ספיר

 

היי טלי, אני יודע שיש לך הרבה עיסוקים ציבוריים, או כמו שאומרים – כובעים – אז אולי תמני אותם לפני נכנס לגופם.

טוב, אני מציעה שנתרכז רק בשתי פעילויות ציבוריות שלי ולא ננסה להקיף את כל התחומים שבהם אני פעילה. דבר ראשון זאת העבודה שלי "בבית היוצר" - 5 ימים בשבוע. אני עובדת פה בבית העובד עם חבורה לא קטנה של 17 – 20 וותיקים, וגם גימלאים צעירים. כידוע זאת עבודה בשביל המפעל, אבל מה שמיוחד פה זאת האווירה החמה שיש פה, האסתטיקה של המקום, הכיבוד וכו'. אני רוצה לחבר עוד גימלאים וגימלאיות למקום הזה. לדעתי זה חשוב, כי זה נותן לאנשים סיבה לקום בבוקר. התחלנו עכשיו לייצר מוצרים קישוטיים אסתטיים, כחלק מרצוני למשוך לפה גמלאיות צעירות.

אנחנו עושים פה פעם בשבוע – בימי רביעי – מפגש לימודי-עיוני – ואנחנו קוראים למפגשים אלו "לא רק כוס קפה". אנחנו מזמינים חברים מהקיבוץ שיכולים להרצות על כל מיני דברים מיוחדים. יש לציין במיוחד את "המורים" המתמידים: עמוס הולצמן שמרצה לנו על סוגיות בכלכלה, ואיציק סרוגו שמרצה על סוגיות בהיסטוריה. אני עושה "קבלת חג" לקראת כל חג. לאחרונה התחלנו לקרוא ספרים ביוגרפיים שחברים שלנו הוציאו. לא מזמן גמרנו לקרוא את ספרו של איציק אשל, ועכשיו אנחנו קוראים בהמשכים את הספר שהוציא זאב זהבי.

אני מרגישה שמאז שהייתי אחראית על מועדון גיל הזהב, נשארתי כתובת לוותיקים, ובשילוב עם אפרת מהרווחה אני מנסה לעזור ככל האפשר לשיכבה זו.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לניצה עמרם (הקרובה של משפחת בכר) שעוזרת לי מאד בהפעלת המקום הזה.

עיסוק שני – בהיותי רבה חילונית אני עובדת בתוכנית שנקראת "כזה ראה וחדש" של "קרן אביחי". זאת תוכנית של יהדות חילונית הומניסטית. הם נתנו לתנועה הקיבוצית בתור גוף לוגיסטי מאורגן את התקצוב להפעלת התוכנית. אני עובדת  מטעם ה"מדרשה"  באורנים, בקיבוצים שמוכנים להשקיע את המשאבים שלהם בנושא. מה המשאב העיקרי שקיבוץ שמצטרף צריך להשקיע? זמן! המדריכים של החינוך הבלתי פורמלי בכל קיבוץ נפגשים איתי שעתיים וצוות קהילת תרבות נפגש איתי שעתיים, פעמיים בחודש. פעם בחודש יש מפגש של  כל מנהלי החינוך של עשרים הקיבוצים שבתוכנית הזו. מדובר על מדריכים בחינוך הבלתי פורמאלי מא' –ז'.

אני מלמדת אותם קצת קטעי לימוד, מלמדת איך אנחנו יכולים להעשיר את החגים את השבת, עונות השנה – מה יש למקורות שלנו להגיד בנושאים האלה.

עכשיו אני עובדת בשני קיבוצים – אלומות ובית השיטה בתוכנית הזו. בקיבוץ שריד שהיה בתוכנית ויצא ממנה, החליטו שהם – המבוגרים - רוצים ללמוד איתי יהדות, וזה על חשבונם. עכשיו אנחנו עוסקים בנושא "מנהיגות". מטרתי להראות שאם אתה מתעסק בתנ"ך, במדרשים, בתלמוד, ולצידם עגנון, אז אתה לא דתי. אתה יהודי שהתרבות שלו מעניינת אותו. התרבות היהודית יותר רחבה מהדת. יש לי גם קבוצה בישוב "אלון הגליל" שנקראת "בית מדרש. שם אני עובדת בהתנדבות פעם בשבועיים. מטרת הקבוצה הזו היא לעבד ולהעלות חומרים של יהדות חילונית ליו-טיוב.

לצד כל אלו, אני עורכת את טכסי הקבורה בגזית, מזה שנתיים, תוך כדי ניסיון לצקת בהם תכנים של יהדות חילונית. אולי אעבוד בתחום של קבורה  חילונית גם בכפר-תבור. זה לא מבטל את הטכס של חבר'ה קדישא, אבל זה נוטל מהם את ניהול טכס הקבורה. זה בנוסף לטכס הדתי לפי בקשת המשפחה.

שאל ורשם: איתן קליש

הודעות בנושא זה