ביוגרפיה

ראיונות • כניסות

הסיפור של אבי / ראיון עם דני שפר

דני אני מבין שלא הכרת את אביך כלל? למה?

אבא שלי, דיוויד גלאזמן, נהרג במלחמת העולם השנייה כאשר אימי הייתי בהריון של שלושה חודשים איתי. זה קרה ביוני 1943. אבי היה איש צוות במפציץ, בתפקיד של איש הקשר ומקלען. זאת הייתה משימה הראשונה שלהם. אבי היה, יהודי, חייט במקצועו, שהתנדב לחיל האוויר, והיה בן 23 במותו. המטוס שלו היה חלק מלהק גדול של מפציצים מסוג האליפקס שטסו כדי להפציץ את דיסלדורף שבגרמניה. בדרך, מעל צפון הולנד תקפו אותם מסרשמידטים גרמניים, והפילו שלושה מפציצים לתוך הים. מתוך שבעת אנשי הצוות, ההולנדים מצאו את גופותיהם של חמישה, ושניים לא נמצאו, אחד מהם הוא אבי.

יש לך קשר עם משפחתו?

כל השנים שמרנו על קשר עם הוריו, סבא וסבתא שלי, והם ביקרו אצלנו ואנחנו ביקרנו אותם..אימי התחתנה פעם שנייה, עם אדם מאד טוב בשם סיריל שפרין, שהיה לי אבא טוב, ואימצתי את שמו. הוא עזר כלכלית להוריו של אבי. כיום יש לי קשר מכתבים עם שלושה דודנים ממשפחתו, בניו של אחי אבי.

מתי נודע לך שאבא שלך מת?

כל העניין הזה התברר לי לאט לאט. אמא לא סיפרה לי עליו. בביתם של הוריו, ראיתי את תמונתו, אבל אמרו לי שזהו דוד שנהרג במלחמה. בשנים מאוחרות יותר האמא סיפרה לי, אבל ברמזים. היא ידעה רק את מספרו האישי, אבל לא באילו נסיבות הוא נהרג.

אני התחלתי לחקור את סיפורו לפני כחמש שנים. בעזרת שני ההיסטוריונים בריטיים של חיל האויר הבריטי, שכותבים על הטייסת של אבי, שקיימת עד היום. אני כתבתי פעם משהו בפייסבוק על אבי, והם התקשרו אלי. רוב הידע על אבא שלי בא מהם. היום אני יודע את סיפור נפילתו בפרוטרוט. אני יודע מי הטייס הגרמני שהפיל את מטוסו. החמישה שגופותיהם נמצאו שהיו במטוסו נקברו בהולנד ויש אדם, הולנדי שדואג לתחזוקת קבריהם. אבל שלי מונצח על קירות זכרון הנמצאים באתר זכרון למען החיילים שאין להם קבר, של חיל האוויר הבריטי – 200,000 במספר!

זהו אתר הזכרון של חיל האוויר הבריטי

אז איך זה שאחרי שנים התחלת לחקור עליו?

בגיל מתקדם התחלתי לחקור את שורשי. התחלתי לחקור את תולדות סבי הלטבי מהצד של אמא. תוך כדי התחיל לעניין אותי מי היה אבי.

אז איפה עומד עכשיו פרוייקט הזכרון" שלך?

אספתי ואני עוד אוסף הרבה חומר של תיעוד על הטיסת, על הקרב הגורלי, ועל אבי, בעזרת ההיסטוריונים שהזכרתי לעיל. בשנה הקרובה, באפריל, אני מתעתד לעלות לקברם בהולנד של חמשת אנשי הצוות שנהרגו עם אבי באותו לילה. באותו חודש אני אשתתף במפגש של אנשי הטייסת לדורותיה. אני מקווה להיפגש עם שני ההיסטוריונים האלו. הכנס יתקיים בכפר קרוב לשדה התעופה שממנו הם המריאו, ואני מקווה שיבואו גם חלק מדודני. אחרי זה אני אסע ללונדון לראות הקיר עם 200,000 הנעדרים של חיל האוויר.

אחרי זה אני חושב להרפות מהעיסוק בנושא זה.

רשם והתרשם: איתן קליש

הודעות בנושא זה