איך מזהים שקרנים

ספרייה • 28/2/2018 כניסות


איך מזהים שקרנים? סודות של מומחים

כשהבוס מבטיח העלאה (והוא ממש לא מתכוון לקיים), כשהדייט אומרת לך שתיפגשו בשנית (ומתכוונת לעולם לא): מומחים מסבירים איך תזהו שקרים בכל התחומים

28/02/2018 שרי שיין


 

  

בטח גם אתם שאלתם את עצמכם לא פעם למה בכלל מתחפשים לפורים? מאיפה הגיע המנהג? אחת ההשערות היא שאסתר המלכה לא גילתה לאחשוורוש שהיא יהודייה, והסתירה את זהותה האמיתית. השערה אחרת מוצאת את המקור במרדכי היהודי, ששמע על הגזרה לטבוח את היהודים,  לבש שק ואפר ו"התחפש" למתאבל. האמת כנראה היא הרבה יותר פשוטה. הנוצרים באירופה נהגו לערוך קרנבלים של תחפושות כבר במאה ה-12, והיהודים רצו גם.

 

מה יותר משמח מפעם בשנה לשים עלינו מסכה של מישהו אחר לגמרי, מישהו שתמיד רצינו להיות: וונדרוומן, באטמן, מלכת לילה, בלרינה, זמרת רוק, פאנקיסט, או קאובוי שרמנטי. ואם כבר מסכות, אין זמן טוב יותר מפורים חג המסכות לקבל שיעור קטן בכנות או אפילו בזיהוי שקרנים מסביבנו.

 

"במהלך ההיסטוריה האנושית היו לא מעט ניסיונות לאתר סימני שקר ואמת", אומר דניאל אטיאס, חוקר פשיעה חמורה לשעבר, ומומחה לשפת גוף ותקשורת בינאישית,  "בתקופות חשוכות של ימי הביניים, לקחו מישהו שנחשד בשקר, ללב ים. אם הוא היה טובע זה אומר שהים חיבק אותו, והוא דובר אמת. אם הוא צף הוא שקרן. מאוחר יותר הכל התהפך, אם הוא טבע, זה אומר שאפילו הים לא עזר לו והוא משקר.

בחברה הבדואית יש טקס מסורתי לגילוי חפותו של אדם - הבישעה, טקס כווית לשון: שלוש פעמים מונחת ברזל חמה על לשונו של הנחשד בשקר. אחרי כל צריבה, הוא לוגם מים ומראה את לשונו למובּשע ולעדים נוספים. אם לשונו נצרבה הוא משקר.

 

דניאל אטיאס: אפשר לזהות אם אדם דובר אמת אפילו בהרמת גבה. צילום: יעקב

בשפת גוף יש תחום שנקרא מיקרו הבעות - אותן תנועות קטנות על סף עוויתות שזולגות מפניו של אדם, מזרועותיו ומכתפיו. אורך ההבעה הוא חלקיק השנייה. מדובר בעווית ממש קטנה שלא ניתנת לשליטה. זה יכול להיות הרמת גבה, העלאה של השפה למעלה, זה יכול להיות פלפול של הלשון, הטיה של הכתף בעווית, כשביל קלינטון אמר 'קראו את השפתיים שלי' הגבות שלו התחברו באחד חלקי 25 השנייה.

כשהוא אמר: 'אני לא קיימתי יחסי מין עם האשה הזאת', במילים 'האשה הזאת' גבותיו התחברו. העובדה שהוא לא קרא לאשה, מוניקה לווינסקי, בשמה המפורש, מעידה גם היא על שקר".

 

מעין בשן, מומחית ופרשנית לשפת גוף מוסיפה,  "כל אדם משקר לפחות שלוש פעמים ביום כשאנחנו צעירים יותר, השקר הוא הישרדותי, כלי הכרחי. זה יכול להיות גם שקר לבן קטן. אם רוצים לדעת אם האדם שעומד מולנו דובר אמת או שקר כל מה שצריך לעשות הוא להסתכל על פניו.  למעלה מ-90 אחוז מהמסרים מועברים בשפת גוף, ורק עשרה אחוז במלל.  מיקרו ההבעות משקפות אמת פנימית עמוקה יותר בה אוחז הדובר. כאשר האמת הפנימית והחיצונית זהות. ישנה הלימה במיקרו הבעות, כאשר קיים פער מתרחשת זליגה של אלפית שניה כשהשרה איילת שקד דיברה על מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה היא אמרה: 'מדובר ביועץ משפטי הגון, ישר ומקצועי'. בזמן ששקד מציינת כי מדובר "באדם ישר" זולגת מפניה מיקרו הבעה של בוז, המתבטאת בהרמת צד אחד של השפה העליונה. כשהיא אומרת את המילה 'מקצועי', עיניה נעצמות. אדם שעוצם עיניים לשבריר שניה יותר מהרגיל מנסה להסתיר שלא במודע את הרגש האמיתי".

 

 כשאתה אומר כן למה אתה באמת מתכוון? 

אז איך נדע שהפוליטיקאי שהבטיח לנו ניסים ונפלאות משקר לנו בעצם? או שהעלאה שהבטיח לנו הבוס לעולם לא תתקבל או כשהדייט שלנו אומר 'נהיה בקשר' והוא בעצם מתכוון לומר, 'זה לא יקרה'. פנינו לטובי המומחים והנה הם עם הטיפים הטובים ביותר, כך שלעולם לא יוכלו לשקר לכם שוב. 

 

רק טיפ אחד לפני הכל שכל המומחים מסכימים עליו: חשוב לדעת שסממן אחד איננו מספיק. אם אמרנו למשל שהכנסת ידיים לכיסים היא סממן להסתרה, יש  גם מצב שפשוט קר לו. נגיעה באף היא סימן לשקר אבל היא גם סימן לסערה רגשית, שאיננה דווקא שקר. לכן כשרוצים לדעת אם משקרים לנו כדאי שיהיו לפחות שלושה סימנים שונים שירמזו על כך.

הטיפים של דניאל אטיאס

נגיעות בפנים - אנשים שמשקרים נוטים לגעת בפנים בצורה מוגזמת. מקפלים את האוזן, צובטים את העפעפיים, מורטים שערות בגבות. נוגעים באף, ומעל השפה. לעיתים כל היד מונחת על השפה.

 

גירודים - כשאדם משקר יש זרימה מוגברת של הדם בעורף ובראש. זרימת הדם מעוררת עקצוץ, ומרגישים צורך דחוף לגרד. אם אתם שואלים את האדם מולכם שאלה, והוא יחוש פתאום צורך לגרד את עורפו, סביר להניח שהוא משקר.

 

הישענות לאחור- מי שמשקר יש לו נטייה להישען לאחור על הכסא. אם הוא בעמידה תיהיה לו רתיעה לאחור. מי שמשקר לעולם לא יתקרב אליכם.

 

מבטים ימינה ולמעלה - המוח שלנו מחולק לשתי אונות. האונה הימנית אחראית על הדמיון, ההמצאות והפטנטים. הצד השמאלי אחראי על מאגר הזיכרון. אם שאלתם שאלה והאדם מביט ימינה ולמעלה לפני שהוא עונה, סביר להניח שהוא ממציא תשובה. אם יסתכל שמאלה ולמעלה הוא  פשוט מנסה להיזכר.

טון דיבור - חשוב לשים לב אם יש שינוי בטון הדיבור במילים מסוימות. אם משפט נאמר בטון נחרץ ומילה אחת חשובה נאמרת בטון חלש יותר,  הוא משקר. אם איש מכירות מנסה למכור לכם מוצר בטון בטוח, ודווקא כשהוא מדבר על אייכות המוצר הטון נחלש, כניראה שהמוצר לא משהו.