מבט רטרוספקטיבי על גזית בשנת 1960

מדור הסטורי • 28/12/2017 כניסות

דע את קיבוצך (7) שנת 1960: עשור לגזית

ליקט וערך: אליהו להב

ענף הלול מחיל אל חיל

מכתב שהגיע השבוע מארגון מגדלי עופות/ועדת השבחה מבשר: "לאחר תוצאות הביקורת על ההטלה של להקות הלגהורן במשקכם, הננו להציע לכם להפך ל"משק טיפוח" לגזע הנ"ל. בקרוב נבקרכם כדי לסכם את הצעתנו. יש לציין, על מנת להבין את גודל ההישג אליו הגיעו הלולנים, שבכל הארץ יש רק 7 משקי טיפוח לגזע הלגהורן (בית-זרע, מענית, מרחביה, מסילות, רמת-יוחנן, אושה, קריית-ענבים). לעובדי הלול: ברכת הקבוץ כולו!

אשר צורף: מדריך צאן בגעש

ש. כיצד היה שהפכת למדריך צאן ויצאת לגעש?

ת. הסוכנות היהודית, בעזרתה הוקם ענף הצאן בקבוץ געש, פנתה לארגון הנוקדים להשיג מדריך אשר יוכל לסייע להם בצעדיהם הראשונים בשטח זה. הארגון פנה למזכירות הקבוץ והדבר אף אושר בשיחה.

ש. מה המיוחד בענף הזה?

ת. הענף בגעש מבוסס על גזע "מרינו" ממוצא גרמני, שהובא ארצה והתאקלם בה לשביעות רצון כל הגורמים. בגעש התקבלו בינתיים 120 ראש מתוך 300-350 ראש שצריכים להגיע.

ש. ספר על מטרת הענף.

ת. לא תהיה חליבה אלא ינצלו את הבשר ואת הצמר. בסיס החזון: מרעה בשטח הפרדסים בגעש (500 דונם) וזה מקור אספקה רציני להזנת העדר.

משטר לימודים

הוחלט סופית על קיום 3 חוגים בנושאים כדלקמן:

  1. העולם הערבי (ע"י גבריאל שכנר)
  2. משק הארץ (ע"י חיים שורר)
  3. תנ"ך (ע"י חבר עין-דור)

על החברים שנרשמו לפני כן ל"בעיות הסוציאליזם" ו"תורת הקבוץ" לבחור באחד משלושת הנושאים הנ"ל ולהירשם בהתאם.

גבעת חביבה בית: נקבע תאריך סופי: 13-14-15 בפברואר

עם הכנסת טנק לחלב ברפת

ביום ה' בשעה 9.00 בבוקר לחצנו על כפתור שהפעיל את שאיבת החלב אל תוך בריכת החלב החדשה שבמכון החליבה. בזאת תמה תקופת הכדים שנמשכה 10 שנים ומעלה. עם הכנסת טנק החלב החדש, וקיבולו 3,500 ליטר, צעדנו צעד גדול קדימה בשיפור תנאי העבודה של חבר העובדים ומאידך, וזה העיקר, נבטיח:

א. שיפור ניכר בטיב החלב שלנו

ב. מניעת הפחת באופן מוחלט, וע"י כך , חסכון של מואת ליטרים במשך השנה.

לכל אלה שעסקו במלאכה ומסרו לנו עבודה יפה ונכס יקר, תודה רבה מהרפתנים!

סוף סוף: פתרון לסרטים

הצלחנו למצוא גואל לשטח הפקר: הקרנת הסרט בקבוץ. חנה לביא קבלה על עצמה תפקיד רב חשיבות: להפוך את הקרנת הסרט למאורע תרבותי. חנה תהיה אחראית לתרגום הסרטים שמגיעים רק בשפת המקור, אך ייעשה מאמץ להשיג סרטים עם תרגום בגוף הסט. לפני כל הקרנה תפורסם ביקורת על הסרט. בתכנית לשבועות הקרובים:

  • בני טובים לאן?
  • הדוד שלי
  • מלחמה ושלום

יום הולדת בגזית לחברת "אורן"

חברת הנוער "אורן" נכנסה לשנתה הרביעית בגזית. במשך השנים האלה, הילדים הזרים לנו הפכו לנערים ונערות מפותחים, שיודעים לעמוד במבחן העבודה ואופקיהם התרבותיים הולכים ומתרחבים, וכולם יחד מהווים חברה מלוכדת אשר מוסיפה יופי ורעננות לנוף החברתי של הקבוץ. כן..., מזדקנים!

ועדות בפעולה: הפעם – ועדת העבודה

צרור ידיעות על הנעשה בשטח העבודה:

השבועיים האחרונים עמדנו תחת לחץ של בצוע שתי עבודות מרכזיות:

הוצאת הגזר (עד כה 200 י"ע וסיימנו את ההוצאה של 75% מן השטח) ונטיעת המשמש על שטח של 35 ד', 1,400 שתילים שצרכו 60 י"ע (כמעט כפול מהמתוכנן, עקב חוסר הגשמים והצורך בהשקייה).

כעת – עבודות בפני ביצוע: סיום הוצאת הגזר (עוד 60 י"ע) ונטיעת האגסים (כ- 100 י"ע).

על הפרק: החלפת הכובסת, השלמת חבר העובדים בצאן, וכמובן – צוות קבוע למטבח!

מעשה בציר (לא בקונגרס הציוני)

לפני כמה ימים נשבר ציר באחד השערים שבדיר החזירים. ביום הראשון, הלך אריה נאור (מרכז הענף) לאריה לוין (מרכז המשק). ביום השלישי בא הרצל א. (בניין) לראות (ביום השני לא בא אף אחד), ביום הרביעי בא אריה ל. לראות. ביום החמישי בא דב (מכפר תבור) לראות מה נחוץ לעשות. ביום השביעי בא הרצל עם פועל שהתחיל לחצוב את הקיר. ביום התשיעי בא דב עם הפועל כדי לסדר את הציר בתוך הקיר ולהרכיב את הדלת עליו.

ביום העשירי בא אריה נ., ראה שהעבודה לא הייתה בסדר, פירק את הכל וסידר את הציר בעצמו.

גם לנו אפריקאים

גם אנו זכינו ונכללנו ברשימת הקבוצים הקולטים "עליה" זמנית של משתלמים מהיבשת השחורה. במסגרת עבודתו במשרד החקלאות היה על מריו רומם שלנו לטפל בשני אורחים מאפריקה, המשתלמים בחקלאות בארצנו. מדובר על שני צעירים, בני 26 ו- 27, אחד מטוגו (קתולי) והשני מניג'ר (מוסלמי). הגיעו לארץ לחצי שנה של לימודים, כאורחי המכון האפרו-אסיאני שליד ההסתדרות. שניהם אקדמאים ואמורים לשהות בגזית כחודשיים ימים.

מה שהיה הוא שיהיה...

כל טיפת גשם (כן ירבו!) היורדת בחצר מעלה מחדש את בעיית המדרכות אצלנו. ומהדובר לא רק בצורך במדרכות חדשות, אלא בהחזקת הקיים. הגיעה העת להימנע מקלקולן ע"י נסיעה לא זהירה, חריש בכוון לא נכון, הזורק אדמה עליהן, והעיקר: תיקון מיידי של כל נזק הנגרם ע"י הטבע, אדם ומכונה. טפול מונע יוריד את הבעיה מסדר יומנו.

חברת "אורן" בת שלוש

שלוש שנים עברו מאז קלט המשק את חברת הנוער הראשונה שלו. למעשה – ביקשנו לעשות משהו כשאין בידינו שום ניסיון ממשי בחינוך בני נוער מסוג זה, ורק ההכרה בלבד היא שהפיחה בנו התלהבות וכוח רצון להתגבר על גלי הבעיות שצצו עם בואה של החברה.בשטח הלימודים הגענו להישגים מרשימים לכל הדעות. המקצועות שהנערים לומדים הם: תנ"ך, ספרות, הסטוריה, נוא "הקבוץ", גיאוגרפיה, מתמטיקה, הנדסה, כימיה, זואולוגיה, פיזיקה ואלגברה.

גם בחיי החברה והתרבות אפשר להתגאות, ובעיקר – מידת העצמאות אליה הגיעו הנערים עד שהמדריכים במקרים רבים, רק צופים מן הצד...

חיים שדמון

פורסם תמחיר המכוניות ברשות הקבוץ לשנת תש"ך (1959/60 )

המכונית

הוצאות אחזקה בתש"ך

סה"כ ק"מ נסיעה

מחיר לק"מ

G.M.C.

1700 ל"י

4600 ק"מ

37 אג'

Scania Vabis

22500 "

53700"

42”

Bedford

10600 "

51300 "

21 "

Jeep

4600 "

19600 "

23 "

טנדר גזבר

6600 "

המספרים הנ"ל באים להוכיח שוב את עובדת חיוניותו של ה- Bedford ואת ניצולו היעיל והמלא.

ועדת חינוך חוזרת ומזכירה:

  1. שומרי לילה: במידה ויש מקרים של ילדים המבקשים את נוכחות הוריהם, עליהם לפנות תחילה אל המטפלת, ורק ממנה לקבל הוראות על הטפול בהם.
  2. בתקופה האחרונה אנו עדים למקרים של הבאת ילדים לחדר האוכל בזמן הארוחות, ואף מוגש להם אוכל, בניגוד לנוהג אצלנו מאז ומתמיד.לכן, הפנייה: הימנעו מבילוי בין כותלי חדר האוכל.
  3. בזמן האחרון הייתה תופעה המחייבת תשומת לב: חברים שוכחים לסגור את דלתות בתי הילדים, בגורמם ע"י כך לקירור נוסף של החדרים בעונה זו (ובקיץ קיימת בעיה של זוחלים ושרצים). על החברים לדאוג, כמו כן, בעוברם בחצר, לקיים את המצווה הזו.

סדר השבוע (דצמבר 1960)

יום ראשון: הרצאה על הקונגרס הציוני הכ"ה מפי חוליו עדין מראשי נציגות מפ"ם מארגנטינה.

יום שני: חוגים במסגרת "משטר לימודים"

יום שלישי: מקהלה, ועדת משק

יום רביעי: הרצאה פוליטית

יום חמישי: חוג לריקודים, ישיבת מזכירות

יום שישי: קבלת שבת

שבת: שיחת קיבוץ

הערה: מפאת עומס הפעולות השבוע, הועדות תהיינה נאלצות לקיים ישיבות משעה 8.00 בערב עד זמן התחלות הפעולות.

Espresso Italiano

אמש הגיעה מכונת אספרסו חדשה. קיבולה ליטרים, ידית אחת עם יציאה עבור 2 ספלונים. כידוע, זוהי תרומת אמא של שפרה לחג העשור של הקבוץ. תודת הקבוץ נתונה לה.

חילופי גברי במחסן מכולת

אם אין קמח... אין עוגה (וועלוועלע כמובן)

שכרו של חבר על עמלו והתמסרותו במילוי תפקידו, אשר חברה הטילה עליו הוא בהוקרה ובהערכה שאם כי לא תמיד מגיעה לידי ביטוי מופגן, היא שרירה וקיימת בחברתם של החברים.

היום,לאחר שלוש שנים ומעלה של עבודה מתמידה ומוצלחת, זאב פלד מסיים את תפקידו כמחסנאי מכולת, ויפה הזדמנות זו כדי לבטא את הוקרת החברה כולה ולהביע לו את מיטב ברכותינו.

בתפריט הפעם,

מספרים מספרים:

תשי"ט תש"ך

כמה ל"י אתה אוכל כל יום? 1.19 ל"י 1.28 ל"י

כמה הוצא לכלכלת האוכלוסיה? 80,600 ל"י 91,000 ל"י

כמה אנשים אוכלים מדי יום? 184 איש 193 איש

כמה י"ע הוצאו במטבח? 4,288 י"ע 4,620 י"ע *

* כולל 180 י"ע של תורנות ערב

icon-envelope-tick-round-orange-animated-no-repeat-v1.gif בלי וירוסים. www.avast.com