הרצל ארקין - האיש שבנה את גזית

ראיונות • 19/12/2017 כניסות

מחווה להרצל ארקין ז"ל – רכז הבנייה האגדי

ראיון עם חיים שורר

חיים, ממתי אתה זוכר את הרצל כמרכז הבניין בגזית?

מתחילת ימי בקיבוץ. כשהגענו – גרעין טוסיה אלטמן - הגיע לטירה אחרי מלחמת העצמאות, הרצל הכין לנו לפני בואנו 4 צריפונים למגורים, וזה היה הבסיס לקליטתנו. הרצל התחיל את פעילותו כרכז בנייה באותם הימים כשהקמנו פלוגת בנייה של חברים לעבודות חוץ. הוא עמד בראש הקבוצה הזו. עבדנו בעין-דור, בבית קשת, בבית זרע, בית אלפא, מזרע ושריד, עד שנות ה-70 המוקדמות. לפעמים הרכב של הקיבוץ, שהיה טרנטה, היה נתקע, וחברים היו חוזרים מבית-קשת ברגל, אחרי יום עבודה.

הרצל עמד בראש בניין הלול והרפת, ודיר הצאן שהיו הבניינים הראשונים בגזית. הוא הקים את ארבעת הצריפים השבדים שקיבלנו מהסוכנות. היה צריך להקים אותם ולצקת להם רצפה. הוא בנה המון צריפים דו-משפחתיים, שהיו בבנייה עצמית במימון הסוכנות.

היו שנים שעזריאל היה מרכז הבניין אבל הוא יצא די מהר לעבודת חוץ, והשטח נשאר בידי הרצל. הרצל התחיל את הבנייה של "חמשת הבתים" שהיו הבתים למגורים הראשונים בגזית. הוא בנה את כל בתי הילדים, והמבנים נבנו ע"י חברינו. אח"כ נכנסו יותר ויותר פועלים ערביים לבניין, וגם איתם הרצל הסתדר יפה. את הבריכה הראשונה, בנו חברינו והרצל ניהל את בנייתה. גם את הבריכה החדשה, הרצל בנה. את החדר- אוכל (את חלקו בנה עזריאל). הרצל בנה את המועדון, הספרייה את ובנייני משק נוספים עבור הלול והרפת. הוא הקים גם עשרות שיכוני וותיקים משנת 1975 ואילך.

מה שאיפיין את הרצל כרכז בנייה הייתה הקפדנות. לדוגמה, ב"חמשת הבתים" שהוקמו ב-1952, לא תמצא, היום, לאחר למעלה מ-70 שנה, אף סדק. בתים אלו הוקמו בתנאים של מחסור בחומרי בנייה טובים, ואף על פי כן הם עומדים עד היום כאילו הם חדשים. כל בניין שהוא בנה היה עם הקפדה של 100 אחוז. הוא היה שולח את המלט לקראת היציקה לבדיקה לטכניון.

הרצל גם היה מאד מסור לעבודה, ולא עשה חשבון שעות עבודה.

הרצל חשב בשנים האחרונות שמעשיו נשכחים, ואני תמיד ניסיתי לנחם אותו, שתמיד יהיו בגזית אנשים שיזכרו את פועלו, וכל הבתים שהוא בנה יהיו עדות לכך.

רשם: איתן

תמונה ראשונה - מחמוד הפועל הוותיק שלנו

תמונה שנייה - צבי אברהמי וגבריאל שכנר בפלוגת הבנייה שלנו

תמונה שלישית - בניית הבריכה הישנה ע"י חברינו

summday_3637273453summday_7486255155summday_5594668369