חזרתה של שנת המצוות

חינוך • כניסות

לאחר שנים רבות של געגוע למסורת שהייתה נהוגה בגזית, בדומה לשאר הקיבוצים, בשילוב קבוצת הורים מלאי רצון, ומערכת חינוך תומכת, אנו שמחים לבשר על פתיחת שנת המצוות 2019-2020.
באופן חד פעמי, השנה נקיים שנת מצוות לשתי שכבות במקביל – שכבה ו' ושכבה ז', בתקווה ובמטרה שהמסורת תתחדש ותימשך ברצף גם בשנים הבאות, לשכבות ו'.
לפני מספר חודשים התאספנו, הורי שתי השכבות, לסיעור מוחות ראשוני. כל אחד שיתף מזכרונותיו ורעיונותיו, והתחלנו לגבש רעיון כללי לשנת המצוות. במקביל נדון הנושא במנהלת החינוך, והוחלט להזמין שני מדריכים חיצוניים, שיסייעו לנו בהנעת התהליך.
המפגש הראשון היה של ההורים והמדריכים, במפגש השני הצטרפו הילדים וכל שכבה בנפרד עברה הפעלה בה שיחקנו משחק גיבוש ורשמנו רעיונות לערכים ומשימות שנראים לנו מתאימים. לפגישה האחרונה הוזמנו רק ההורים של שתי השכבות, ולאחר דיון קצר החלטנו להתקדם בנפרד, ולקיים את שנת המצוות לשתי השכבות במקביל. מכאן ואילך כל שכבה התקדמה בקצב שלה ובכיוון שבחרה.

שכבת ו'
בנינו מסגרת של ערכים אותם אנו מעוניינים להעביר לילדינו, ורשימה של משימות חווייתיות, רלוונטיות לאותם ערכים. ב- 24 באוקטובר, יצאו ילדי שכבה ו' למה שהוגדר כפעילות הערב השבועית שלהם עם מדריכי המרכז הבוגר, אלירן בלוך ומיכל ליבנה (שטבי), עם גיורא ניקלס - מנהל החינוך הבלתי פורמלי, ועם יוחאי ירון, בתור אבא מלווה. הפעילות כללה טיול לילי עם משימות קבוצתיות ותצפית כוכבים בהדרכתו של יוחאי. המסלול החל במרכז הבוגר, עם עצירה ב"נווה אלעד", הליכה ל"תצפית של אורן", ומשם לרחבה של הפרדס. בנקודה זו חיכינו, אנו ההורים, הפתענו אותם עם מדורה, מרק, תה צמחים, חולצות לשנת המצוות, וקופסא לכל ילד, אשר תתמלא במהלך השנה בחלוקי נחל, שייצגו את עשרת הערכים שבחרנו. שם גם ערכנו טקס קצר, בו הקראנו את "מגילת הערכים", וכל ילד חתם עליה.

בבוקר יום שישי 8 בנובמבר, נפגשנו במועדון למשימה הראשונה, שייצגה את ערכי החשיבה הביקורתית, מוסריות ומסורת. פתחנו בהרצאה של הצלם הראל סטנטון, שסקר טקסי התבגרות שונים בארץ ובעולם. לאחר שראינו בצילומים המרהיבים כיצד נוהגים בתרבויות ובחברות שונות לציין את המעבר מילדות לבגרות, התכנסנו בשתי קבוצות – ילדים והורים בנפרד – כדי להגדיר לעצמנו ממה אנו נפרדים כסממני הילדות, ולמה אנו מצפים כחלק מההתבגרות.
**** תמונות מהפתיחה ומהמועדון****

שכבת ז'
לאחר מפגשי ההנחיה, נפגשנו, ילדי והורי שכבת ז', כדי להחליט יחד אילו ערכים מתאימים לנו ואילו משימות נרצה. קיימנו הצבעה דמוקרטית ועל חלק מהמשימות שילוו אותנו במהלך אחראים הילדים בליווי מבוגר. בלילה שבין ה 15 ל 16 בנובמבר יצאנו לטיול לילי מחורשת הזיכרון למצפור. לילדים גילינו רגע לפני שהלכו לישון. בארבע לפנות בוקר יצאנו לדרך, הכרנו את השטח בלילה, למדנו על הכוכבים, חצינו את הנחל ובקצה העלייה למצפור, עם הזריחה, המתינו לנו בני המשפחה לטקס קצר וחלוקת תיקים עם הכיתוב "השביל הזה מתחיל כאן". ערוכים ומוכנים להתחיל במסע שנת המצווה, נהנו מפריסה משובחת.

ומה בהמשך? לכל ערך שבחרנו, אחראי צוות הורים המתכנן ומוציא לפועל את המשימות. חלק מהמשימות יהיו חד פעמיות, וחלקן יתבצעו כתהליך מתמשך. לעיתים נקיים תהליך שישתף שכבות שונות בקהילה, ולעיתים יהיו אלה חוויות לילדים עצמם, עם או בלי הוריהם, ולעיתים גם עם שאר בני משפחותיהם.

חלק מהמשימות מתוכננות בהקשר לחגי ישראל, חלקן לחג ה- 70 בגזית, וחלקן תלויות בעונות השנה ובמזג האוויר. אנו ננסה לעדכן מדי פעם בעלון, וכאמור, בחלק מהמשימות נזמין את הציבור להשתתף.

בשבוע שחלף מאז, הצגנו את התכנית בפני מנהלת החינוך, שהעבירה לאחר מכן את הדיווחים להנהלת הקהילה, וזו החליטה לסייע ולהשתתף במימון חלק מההוצאות של שנה זו. זה המקום להודות לכל הנוגעים בדבר – מערכת החינוך השוטף, מנהלת החינוך, והנהלת הקהילה, על הגיבוי והתמיכה.