תנועת השומר הצעיר בדרום אמריקה

מדור הסטורי • 7/4/2018 כניסות

ספר השומר הצעיר- ארגנטינה

4.1.2013

תנועת השומר הצעיר נוסדה בבואנוס איירס בשנת 1924 על ידי צעירים יהודים מקומיים וגם כאלה שנולדו באירופה והספיקו לחוות את החוויה התנועתית בארצות מוצאם בטרם היגרו לארגנטינה. התנועה התפשטה במהירות גם לערים אחרות, הוקמו סניפים רבים והיא גם דאגה לפתח סביבה קבוצות רבות של אירגונים שונים, כולם ברוח הציונית-חלוצית ועם רצון לקחת חלק פעיל בהגשמת הציונות בארץ ובהקמת המדינה.

כך נוצרה במשך השנים "המשפחה השומרית" הענפה והמורחבת שכללה בין היתר קבוצות הורים תומכי התנועה, מפלגת מפ"ם , אירגון סטודנטים ע"ש מרדכי אנילביץ, תנועת "תחזקנה- בדרך" שפעלה בקרב הקהילות הספרדיות, עיתון "נואבה ציון", אירגון בשם "מרטין בובר", צוותא , ועוד...

משפחה ענפה זאת כללה אלפי בני נוער ומבוגרים שהתחנכו, פעלו ברוח ציונית חלוצית, ורובם עלו ארצה ולקחו חלק חשוב בבניית הארץ ובהקמת המדינה. צריך לציין שתנועה והמפעל המפוארה זה פעלו ופועלים ברציפות עד ימינו, תוך שמירה על מסר ייחודי של יהדות שורשית וציונות מגשימה.

עוד בשנת 1947 עלו ראשוני בוגרי השומר הצעיר ארצה והעולים הצטרפו עם בואם לקיבוץ נגבה בדרום ולקחו חלק בקרבות עקובים מדם על הגנת המולדת. אחד מראשוני העולים -מרדכי ויינרמן מבואנוס איירס נפל בקרב נגבה. אחרי מלחמת השחרור עולים מהשומר הצעיר ארגנטינה הקימו הקיבוצים: געש , גזית ומצר והצטרפו לעוד קיבוצים ומושבים רבים, כחלק מהגשמת חלום גדול של בניית הארץ והתיישבות בה. אחרים פנו לערים ולעיירות פיתוח ועסקו בעסקים, בתעשייה ובמדע ובלימודים אקדמיים.

ברצוננו לתעד את המפעל המפואר והחוויות המיוחדות האלה על ידי הוצאה לאור של ספר שיספר את תולדות "המשפחה השומרית" בארגנטינה ובארץ, משנת הקמתה עד ימינו. לכן הקמנו ועד המורכב ממספר בוגרי התנועה בארץ, צירפנו פעילים ומתנדבים ויצאנו לדרך, כאשר כוונתנו לסיים את המפעל החשוב הזה תוך שנתיים.

הספר ייצא לאור בעברית ובשלב יותר מאוחר יתורגם לספרדית בהוצאה משותפת עם מוסד "יד יערי", תנועת השומר הצעיר העולמית וקבוצת הפעילים. הגדרנו אותו כספר היסטורי – חווייתי והוא ייכתב על ידי הסופרת אורנה סטוליאר. בכך נוכל להעביר ולהפיץ את סיפורה של תנועה מפוארת זאת לציבור הרחב הן בארץ והן בארגנטינה.

בגזית יש לא מעט חברים שסיפורם הוא מיוחד וחד פעמי, וההיסטוריה שלהם מתרחשת בקהילות שבחלקן כבר אין יהודים (אינטריור) ובחלקן התנועה לא נוכחת יותר בעבודה ציונית כמו בעבר.

החברים שמטפלים בספר בגזית הם: משה רותם, מאוריציו צחור, אליהו להב, מאיר סאאל וישראל מאש.