ספר חדש בספריה

מדור הסטורי • 15/5/2018 כניסות

ספר חדש בספרייה

הספר של יהושע שכנר ז"ל, "מות הזמן היהודי", העוסק בהשמדת היהודים בעיר טלוסטה וסביבותיה (1941 – 1944) הגיע לספריית גזית.

על הספר

הספר יצא לאור בהוצאת "יד-ושם" לאחר חבלי לידה ארוכים של כעשר שנים. הספר נקרא במקור "כרוניקה של מות הזמן היהודי בעיר טלוסטה וסביבותיה (1941 – 1944)" והיום הוא נקרא "מות הזמן היהודי". הספר נכתב ע"י יהושע שכנר ז"ל, אביו של חברנו גבריאל שכנר ז"ל, ותורגם מאידיש לעברית ע"י מספר אנשים ביניהם דבורה שכנר ז"ל וחיים שורר.

היוזמה להוצאת הספר הייתה של כלתו של יהושע שכנר – חברתנו דבורה שכנר ז"ל. למי שלא זכה להכיר, דבורה שכנר נמנתה על וותיקי הקיבוץ, יוצאי ארגנטינה, שלאחר שנות עבודה מאוד חלוציות בפלחה, סיימה בהצטיינות יתרה את לימודי התואר הראשון בהיסטוריה והייתה למחנכת ומורה מאוד אהובה ונערצת במוסד החינוכי המשותף עם קיבוץ עין-דור.

הקשר בין דבורה לד"ר בלה גוטרמן, עורכת בהוצאת הספרים של "יד ושם", נוצר דרך העבודה המשותפת על ספרו הקודם של יהושע שכנר, "מחכים ללנק, יומן מהבור", שיצא לאור בהוצאת "יד ושם" בשנת 2009.

הספר " מחכים ללנק, יומן מהבור"" הוא יומן אישי שכתב יהושע שכנר שנכתב באידיש בכתב יד צפוף בקובץ מהודק של מחברות, שהמתינו לפרסום במשך 64 שנים, ואחרי השקעה אדירה של אנשים רבים, ובראשם דבורה, הפכו לספר, שכרוכים בו יותר מ-400 עמודים מודפסים בשפה העברית. את עיקרה של מלאכת התרגום עשה חברנו חיים שורר, חברו הקרוב של גבריאל, שבמשך שנים ארוכות תרגם בהתנדבות עבור בית ההוצאה של "יד ושם" מאידיש לעברית. הספר מהווה תעודה נדירה, המתארת באופן מפורט את חייהם של 14 אנשים, שהסתתרו בבור במכרה נטוש אי שם בגליציה במשך עשרת החודשים האחרונים של המלחמה, וביניהם יהושע שכנר ובנו גבריאל, שניצלו מגירוש למחנות המוות וחוו את רגעי השחרור.

לאחר השחרור, מפחד מעשי נקמה של ניצולים שהגיעו לישראל, ואשר עבורם נחשבו אנשי ה"יודנראט" למשתפי פעולה, פנה יהושע לארה"ב, ששם חיכו לו בני משפחה. ואילו גבריאל, שהיה קודם המלחמה חבר בתנועת נוער ציונית, עלה לארץ, ואחרי דרך ארוכה הגיע לגזית. כאן חבר לדבורה וכאן הקימו את ביתם. הוא הלך לעולמו בשנת 1999, יומיים קודם שהגיע אליו הזימון לפגישה בעניין פרסום יומניו של אביו בהוצאת "יד ושם".

אחרי ש"מחכים ללנק" יצא לאור, עבדה דבורה בתקופה האחרונה של חייה על ספרו השני של יהושע שכנר, שכתיבתו הושלמה בשיקגו ב- 1946 - "כרוניקה של הזמן היהודי בעיר טלוסטה וסביבותיה (1941 –1944). בשל מחלתה לא עמדו לדבורה הכוחות להשלים את המלאכה. חלקו הגדול של הספר תורגם מאידיש לעברית ע"י חיים שורר, בסיוע שותפים מכל רחבי הארץ, והוא נערך ע"י ד"ר בלה גוטרמן.

מעל עשר שנים נמצא הספר בבית הדפוס. גם משום שתור הספרים שבטיפול המערכת הוא ארוך וגם משום שעריכתו והגהתו בהוצאה מדעית בינלאומית כהוצאת הספרים של "יד ושם" מאוד מורכבת. יש בו שפע של פרטים, הכוללים מקומות ותאריכים שיש לבדוק ולאשר טרם הפרסום.

בשעה טובה, נגמרה הוצאתו לאור לאחרונה, ואפשר לברך על המוגמר.

aws4_request&X-Amz-Date=20180515T043321Z&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=5c1807b178530d373378e2cac171af00874c29327c85d2855fae626562af75f1

דבורה שכנר ז"ל

עיבד והביא לדפוס: איתן קליש