טוטר רחל

הנצחה • כניסות

תאריך לידה: 04/12/1924
תאריך פטירה: 19/01/2013

רחל נולדה בשנות העשרים של המאה העשרים, בת למשפחה רבת ענפים שהיגרה מרוסיה לארגנטינה, ואשר התיישבה באנטרה ריוס, במושבות החקלאיות שהקים הברון הירש. כמו רבים מבני הדור השני להגירה זו, נמשכה רחל אל חיי העיר הגדולה ועקרה לבואנוס איירס.

עוד בפרובינציה קיבלה רחל הסמכה בהוראה ועם הגיעה לבואנוס-איירס התחילה ללמד בבית הספר היהודי ומיד זכתה להערכה רבה על כישוריה בחינוך: "אנחנו מעודדים עלייה לארץ ישראל" אמר לרחל מנהל בית הספר, "אבל אולי בכל זאת תישארי איתנו עוד כמה שנים, אנו זקוקים לך." אך רחל נמשכה אחר החלומות על תיקון עולם ובהאמינה בחזון של חברה צודקת יותר, מצאה את דרכה אל "השומר הצעיר".

את חוליו הכירה רחל כשהשניים נשלחו למשימה מפלגתית בפעילות זוגית, וכך התחילה לפרוח האהבה. רחל וחוליו החליטו להגשים את האמונה שפשטה בקרב הנוער היהודי – שחיי שותפות בקיבוץ בארץ ישראל יביאו עימם את האפשרות הטובה ביותר להתפתחות אישית ולאומית. וכך ביום חמסין של חודש אוגוסט 1957, מצאו עצמם השניים בצריף רעוע, ללא תריסים וללא אוורור בפאתי גזית, נזכרים בחיים הנוחים שעזבו בבואנוס-איירס ומחליטים – כדבריה של רחל - שהם כמו הרנאן קורטז בשעתו, שורפים את הספינות עמן יכלו לשוב לארגנטינה.

הקליטה בקיבוץ לא הייתה קלה. רחל אשר זכתה להערכה רבה על עבודתה החינוכית ועל הישגיה, סודרה בקיבוץ כמחליפה, כפופה למטפלות שונות שלא למדו מעולם את תורת החינוך. חום גדול בקיץ וקור מעיק בחורף היו מנת חלקם של כל חברי הקיבוץ ועם כל זאת ובמשך כל חייה לא התייאשה מהחזון השיתופי ולא נלאתה מלפתח את כישוריה האישיים.

למרות שגדלה בבית איכרים, הפך עולם האמנות, הספרות והמוזיקה למרכיב קיומי בחייה החדשים. היא בלעה ספרים וארגנה את החוג לספרות בקיבוץ, אהבה קולנוע איכותי ונהנתה מקונצרטים של מוזיקה קלאסית.

בגיל צעיר התגלתה אצל רחל מחלת לב שהחלישה אותה מאד. בתקופה זו החלה לעבוד כמורה לחינוך מיוחד. בצנעה ובשקט סייעה ועזרה לילדי הקיבוץ שהתקשו בלימודים ובתקשורת. הייתה נוסעת בהתמדה להשתלמויות והדרכות מפי טובי המומחים בתחום. הורי הילדים ידעו להעריך את עבודתה ואת כישוריה המעולים וכך גם מנחיה בעבודה.

אופייה המיוחד של רחל וחוסנה הנפשי היו שמורים כמעט רק לבני משפחתה ולא פרצו את גבולותיה. בשבילי הקיבוץ, הלכו ונמוגו קולות צעדיה עד שנבלעו לגמרי בתהום ובערפילי הזקנה, אך האיכויות שבאישיותה הועברו הלאה והם שוכנים בליבם, ברוחם ובנפשם של בני משפחתה הנושאים את זכרה.

בת 88 הייתה רחל במותה, יהי זכרה ברוך.

התמונות

תמונה שנייה מימין: משפחת טוטר 1962 , חוליו, רחל, מיכאל (טל), אמיתי, לואיזה מינוחין – אמה של רחל.
תמונה שלישית מימין: 1970 - מסיבת בר המצווה של קבוצת "אלה" משמאל לימין, יושבות: פנינה וייסמן, רחל טוטר, אורה לוטן, לואיזה מינוחין, שרה סורוקין (אמה ואחותה של רחל (. עומדים: חוליו טוטר, מאוריסיו וייסמן, חיים לוטן.
תמונה רביעית מימין: רחל וחוליו בטיול הקיבוץ לרמת הגולן 1967
תמונה חמישית מימין: רחל וחוליו טוטר במסיבת החתונה של מיכאל ומרב טל ב- 1986

Titlerachel tuter1rachel tuter2rachel tuter3rachel tuter4rachel