פלורנס נייטינגייל

מדור הסטורי • 11/2/2018 כניסות

כל יום אפרסם טור קצר עד קצרצר על האשה היומית והבחורילות קלות הדעת בעלות הרוחניות הבינונית.

היום אני מארחת את פלורנס נייטינגייל 1820-1910) 
פלורנס נייטינגייל O.M, R.R.C, (באנגלית: Florence Nightingale;‏ 12 במאי 1820 - 13 באוגוסט 1910), אחות, סופרת וסטטיסטיקאית אנגליה. מייסדת מקצוע הסיעוד המודרני. עבודתה פורצת הדרך בסיעוד בלטה במהלך מלחמת קרים, כאשר טיפלה בחיילים פצועים. היא כונתה "הגברת עם המנורה" בשל נוהגה לערוך סבבים בקרב המטופלים בלילות.

נייטינגייל הציבה את היסודות למקצוע הסיעוד המודרני עם הקמת בית הספר החילוני הראשון בעולם לסיעוד, אשר הוקם בשנת 1860 בבית החולים סנט תומאס בלונדון. על שמה נקראת שבועת נייטינגייל אותה נושאות אחיות חדשות. 

מגיל צעיר הצטיינה פלורנס נייטינגייל במקצוע המתמטיקה שלימד אותה אביה. היא גילתה עניין מיוחד בסטטיסטיקה, תחום התמחותו של אביה. בעזרת הסטטיסטיקה ערכה נייטינגייל מחקרים בתחום האפידמיולוגיה שהתפתח באותה תקופה. היא עשתה שימוש נרחב בסטטיסטיקה באיסוף, ניתוח והצגת הנתונים הן בתחום שירותי הרפואה הממשלתיים והן בתחום הטיפול הרפואי עצמו.

תרומתה העיקרית של נייטינגייל למקצוע הייתה פיתוחם של אמצעים גרפיים להצגת נתונים סטטיסטיים, שהיו מובנים הן למומחים בתחום והן לאנשים בלי ידע מוקדם בסטטיסטיקה, ביניהם גם רבים ממקבלי ההחלטות. בשנת 1858 התקבלה לחברה הסטטיסטית המלכותית והייתה האשה הראשונה החברה באגודה זו. בשנת 1874 הייתה לחברה של כבוד באיגוד האמריקאי לסטטיסטיקה".

על דברים ידועים אלה אותם ליקטתי בעזרת ויקיפדיה (קראו את הערך המלא המרתק) אני מוסיפה את דבריה  של ניצן וייסברג שכתבה בתגובה לפוסט שפירסמתי על המרקיזה אמילי די שטלה את הפוסט הבא שהוסיף על הידוע על פלורנס נייטינגיל מוויקיפדיה: 
"פלורנס נייטינגייל היתה סטיסטיקאית שהמציאה את היצוא הגראפי של נתונים (פיי צארט) וגילתה שבמלחמת חצי האי קרים למעשה רוב החיילים מתו ממחלות זיהומיות. היא מיסדה את מקצוע האחיות ויסדה נוהלי עבודה יעילים. היא היתה אדריכלית של בתי חולים והמציאה עבורם פטנטים שכללו למשל מעליות לציוד כדי שאחיות לא יצטרכו לסחוב במדרגות. לפני שהמדע הוכיח זאת, היא הבינה את החשיבות של הגיינה בבית חולים. היא לבדה חידשה בכך שאווררה חדרים, היא למעשה התעקשה לבנות בתי חולים עם חלונות ולמקם מיטות ליד חלונות. היא האדם שאפשר להודות לו שבבתי חולים מחליפים מצעים ולובשים בגדים נקיים. היא הבינה את הקשר בין תזונה והחלמה ומכספה מימנה מטבח במיוחד לחיילים. היא גם קידמה חקיקה בתחום מיסוי משכורות החיילים שנתנה להם תמריץ לשלוח כסף הביתה במקום לבזבז אותו על אלכוהול ולשכב במיטה שיכורים וכדי שיהיה לחיילים מה לעשות גם המציאה את חדרי הפנאי עם ספרים ומשחקי קלפים. 
כל אלו דברים שהיא חידשה בשטח והפכו לנורמה עד היום לא רק בצבא הבריטי אלא בכלל! 

היא כתבה ספרים ויצרה תנועה חברתית של היגיינה וסניטציה והפכה התנהלות בריאה לנורמה"
תודה רבה ניצן Nitzan Waisberg.