"חופש שנתי"

מדור הסטורי • 20/12/2017 כניסות

היו זמנים (מן הארכיון)

נפתח בחידה:

" החברים אשר גרים בחדר הסמוך לבית התינוקות "החדש" מקבלים בשמחה את הילדה החדשה דפנה. מעתה השינה שלנו תהיה מלווה בשירת "דואט" (עלון משנת 1954)

שאלתנו היא : מי היא אותה דפנה? איפה היה בית התינוקות החדש? תשובות לענין תתפרסמנה באתר הבא.

החופש השנתי (עלון מש' 1954 ) יצחק ב.

"שנה שנה מקבל החבר את חופשתו הנועדת להחזיר לו מעט מן המרץ שהוצא, להרחיב את אופקיו בנוף המולדת, או לחזות בהצגה ובסרט שלא זכה להם בביתו.

היו ימים ו"חופש שנתי" היה אומר לנו תרמיל על הגב, טרמפים, נדידה רבתי לאורך ישובים ונקודות וכל מה שהספקנו ביממה אחת (לאכול ארוחת בוקר בבית זרע, ארוחת צהריים במשמר העמק וללון בגבעת-ברנר), הרי היה זה משובח.

העתים השתנו ואיתם המנהגים. כיום קיימים "זרמים" בחופש השנתי: חלק יוצאים לבתי הבראה, בודדים יוצאים עדיין לטיול מייגע הרוב נוסעים לעיר, ל"חדר", או לקרובים, ומיעוט הולך וגדל מוותרים על תענוגות העולם ונשארים בבית צמודים אל סירי הבשר".

היוצאים ל"חדרים" – היו לוקחים עימם אוכל ולפעמים היו תקלות:

חשיבותה של תרנגולת

אלמוני (1954)

"עדיין זכור היטב מעשהו הבלתי אחראי של פישל כאשר נסע לבלות את חופשתו דאשתקד, יחד עם ישעיהו, לחדר שבקרית שלום. ישעיהו נסע יום לפני-כן להכין את כל הדברים, ופישקה היה צריך לנסוע למחרת עם המזונות, וביניהם התרנגולת. והנה הוא יורד מהאוטו בעפולה, והוא עצמו נוסע באגד לתל-אביב, והתרנגולת... ממשיכה בדרכה לחיפה. נזכור גם איך נסערו הרוחות אז בקיבוץ, ואיך כולנו עמדנו לימינו של ישעיהו, כי לנסוע לחופשה ולשכוח תרנגולת על אוטו דבר חמור הוא.

והינה אירע דבר חמור שבעתיים: בהיותם בחדר בהדר יוסף, החליטו אדק ומנחם ליטול לידיהם את היוזמה בענייני הבישול התרנגולת, והחליטו שהיא תתבשל בעצמה בזמן שהם ייצפו בהצגה. חיפשו בעתון הצגה שאורכה יתאים לזמן בישול תרנגולת, שמו את התרנגולת בסיר שמעל הפתיליה, השלימו את החישובים המדעיים של הזמן הדרוש לתהליך הבישול, ויצאו להצגה... משהו לא תוכנן כראוי, וכאשר התקרבו השניים לדירה, לאחר ההצגה, מלווים בנשותיהם, הבחינו בה ללא קושי, בשל האדים השחורים שעלו ממנה. מנחם פסק: "התהליך הושלם! החומר איננו עוד חומר אורגאני! אדק אמר ששמו יותר מדי נפט, מנחם אמר ששמו פחות מדי מיים, ושניהם הסכימו כי יש להטיל את האשמה על האורך הבלתי רגיל של ההצגה. את מה שגולדינה ולאה אמרו, החלטנו פשוט לצנזר..."