אימוץ חייל בודד בגזית

ראיונות • כניסות

איתן אוסטרובסקי מספר על האימוץ של מתיאס חייל בודד מפרגוואי

היי איתן, נודע לי כי אתה מאמץ מזה זמן חייל בודד שליווית אותו גם לפני התחיילותו?

כן. אנחנו מדברים על מתיאס או "מתו" כמו שמכנים אותו. הוא הגיע אלינו לאחר פנייה לעזרה שקיבלתי מחברים שלי מארגנטינה, שהם היו שותפים עסקיים של אימו.

הבנתי שדרכו של מתיאס לגיוס לצה"ל הייתה רצופה בקשיים שאתה סייעת לו להתגבר עליהן? מה הייתה דרך החתחתים שהוא עבר, ואיך סייעת לו?

ההתמודדות עם מצבו הייתה מסובכת ולא קלה. הוא הגיע לישראל כדי להתגייס כמתנדב מחו"ל לצה"ל. כאשר נכנסתי לתמונה בתחילת חודש אוקטובר האחרון, הסוכנות היהודית פסלה אותו לקחת חלק בתוכנית של מתנדבים מחו"ל לצבא, כי מאז שעבר תהליך גיור בפרגוואי - משם הוא בא ובברזיל - איפה שהתנהל בית דין הרבני לגיור, לא עברו לדבריהם 9 חודשים של שהייה בקהילה שלו בעיר אסונסיון. זה היה התנאי של אנשי הסוכנות, ופרושו היה שמתיאס צריך לחזור לכמה חודשים לפרגוואי.

מכאן יצרתי קשר עם ניר להב (בנו של אליהו ורוקה ז"ל) שעובד בסוכנות והוא סייע לנו. במקביל יצרתי קשר עם הרב של פרגוואי שיוכיח את תהליך הגיור. אחרי מספר ימים ולחצים שהפעלתי, העניין עבר למנהל רשות האשרות של משרד הפנים כי אף אחד בסוכנות לא רצה לקחת אחריות ולהכריע. ביקשו הצהרות ומסמכים שאני ניסחתי ונשלחו לפרגוואי ומשם חזרו לרשויות הישראליות. עם האישור. העניין הביורוקרטי הזה נמשך ודחה את הגיוס עד לחודש אפריל.

איך נעשה האימוץ הלכה למעשה?

באוקטובר (2017) הוא היה בודד בבית מלון בתל אביב, ואז אני אמרתי לו טלפונית לבוא אלינו לקיבוץ. כך הוא עשה ומאז הוא המאומץ שלנו. הוא היה בחדר הפנוי בבית עם מרתה ואיתי. מרתה מתייחסת אליו כמו בן שלה ואני לימדתי אותו עברית מתקדמת, והכנתי אותו למבחן במשך הצו הראשון עד לגיוס. הוא מבחינתו הלך לחדר כושר והתכונן לגיוס. הקיבוץ באמצעות עידית גלנט נתן לו מעמד של חייל בודד ובהמשך קיבל חדר בצעירים. טלי אלון פנתה אליו לעבודה בכלבו כמתנדב והוא התחיל לתרום במרץ ובהתמדה שם, אחרי שפתרנו את בעיית ההתנגדות של מוסדות העבודה של הקיבוץ לאפשרות של עבודה כמתנדב.

במשך התקופה הזאת התחבר עם הילדים שלי והם קיבלו אותו יפה. בדצמבר הגיעה אימא שלו שנעשתה חברה טובה שלי ושל מרתה במיוחד, (מתוך השיתוף הרגשי,בעניין המרחק של אימא מהבן שלה). בפברואר אני ביקרתי בסופ"ש בפרגוואי והמשפחה של מתיאס ארחה אותי כיד המלך. מאז יש לנו קשרים רצופים עם הוריו.

מתיאס בתחילת דרכו בצבא בשבועות אלו, מתבלט כחייל יסודי, רציני ומסור ואחראי.

מה נותן לך האימוץ?

נעים לעשות משהו חיובי בשביל מי שזקוק ליד תומכת ומכוונת.

שאל: איתן