פתרון חלקי של החידות

מדור הסטורי • 13/5/2018 כניסות

שיני הדרקון שליד שדה אילן נועדו לעכב את הצבא הגרמני במדבר שחששו מפלישתו לא"י

שיני דרקון בקו ההגנה של בריטניה ממלחמת העולם השנייה. התמונה צולמה ב-2006

במהלך מלחמת העולם השנייה, המונח "שיני דרקון" (גרמנית: Drachenzähne, משמעות: שן= zähne דרקון = Drachen) תיאר מערך של מבנים מבטון מזוין, בדרך כלל בגובה בין 90 ל-120 ס"מ, בעלי צורתפירמידה ריבועית, שנפרש במטרה לעכב התקדמות של צבא ממוכן ובפרטטנקים. מבנים אלה נפרשו על פני שטחים נרחבים. מוקשים הונחו לעיתים בין שן לשן, ומכשולים נוספים נבנו לאורך שורות ה-"שיניים", כגון תיל אובזנ"טים כדי להכשיל חי"ר או רכבים ייעודיים שניסו לפנות את המכשול.

כל הצדדים למלחמה בחזית האירופית השתמשו בשיני הדרקון בהיקף נרחב. 


נושא הגייסות עם הברן ליד אילניה

לא מצאתי מה הוא עושה ליד אילניה, אבל הנה כמה פרטים מעניינים עליו:

זחלילית נושאת ברן מותאמת לנשיאת מרגמה "3
זחלילית אוסטראלית נושאת מרגמה "3 במצב ירי
זחלילית מותאמת לנשיאת תותח 2 ליטראות, תוצרת אוסטרלית, 1943
זחלילית נושאת להביור

נגמ"ש ברן או "נושא רב תכליתי אוניברסלי" (מאנגלית: Bren Universal Carrier או Bren Gun Carrier) הוא כלי רכב קרבי משוריין קל זחלילי ללא כיסוי עליון שיוצר בשנים 1934-1960 על ידי חברת ויקרס-ארמסטרונג. כלי רכב זה היה בשימוש נרחב על ידיבעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה, בעיקר כנושא גייסות משוריין וכפלטפורמה משוריינת ניידת לכלי נשק מסייע לחיל רגלים.

במהלך השנים יוצרו כ-130.000[דרוש מקור] יחידות בממלכה המאוחדת באנגליה, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ובמדינות נוספות, נתון ההופך את נושא הברן לרכב קרבי משוריין הנפוץ ביותר בתקופת מלחמת העולם השנייה. (לפי אחד המקורות[דרושה הבהרה] ייוצרו בסך הכל כ- 200.000 יחידות).