יש יד שתיים!

אנשים • כניסות

קבעתי ראיון עם בנות חנות היד שנייה.

למרות שהתגובה הראשונית הייתה שאין מה לחדש הן נרתמו למאמץ וכולנו התרכזו יחד בשולחן העגול שבפאתי החנות שלהן. לא סוד הוא שהחנות הזו היא חלום המקנן ברבים ובעיקר רבות מבנות הקיבוץ אבל את הקסם הזה שקורה כשאתה נכנס פנימה רק הן יכולות לייצר.

מילי, אטל, עדנה ונעמי הן הרוח החיה או יותר נכון הנשמה מאחורי כל המיזם. הן אפילו לא זוכרות אם הכל התחיל לפני שנתיים או שלוש, אבל מי סופר כשנהנים.

החנות הזו, מהווה אבן שואבת בקיבוץ, והבנות, הן משרתות את הציבור באהבה, נותנות שירות אדיב ומחמם לב. מדובר במיזם התנדבותי הדורש הרבה מעבר לפתיחת החנות.

מאות פריטים מונחים בסמוך לדלת והם דורשים מיון קפדני. החנות היא אומנם חנות יד שניה אבל יש הקפדה על סטנדרטים: "לא נניח על המדפים דברים שאינם ראויים. חשוב להבין שאין לנו את המשאבים לכבס,
לנקות ולשפץ חפצים ולכן אנחנו מבקשים להביא לנו רק דברים במצב שאתם עצמכם הייתם מוכנים לקחת הביתה". מסבירה מילי וכל הבנות מחזקות אותה. "בפשטות - הדברים צריכים להגיע מהשקית ישירות למדף".

(במאמר מוסגר אציין שכשנכנסתי לחנות ידיה של מילי היו עסוקות בקרצוף מחבת שחורה. זה לא אמור להיות כך....

שימוש חוזר אינו מחזור).

בראש ובראשונה החנות משרתת את חברי הקיבוץ. כל אחד שמביא תרומה לחנות זוכה לנקודות זיכוי ויכול לקחת משוה בתמורה. יש הצוברים נקודות ויש כאלה שבכלל אינם מעוניינים כך שניתן לשרת אוכלוסיות נוספות כמו חיילים, בעלי צרכים מיוחדים. יש מוסדות שפונים אליהן והן כמובן שמחות לעזור במה שניתן.
קהילת העובדים הזרים שלנו גם היא יוצאת נשכרת. "אנחנו יודעות ושמחות על כך שיש דברים שהם שולחים הביתה" מספרת עדנה. אז אם תלכו ברחובות תאילנד ותפגשו חולצה שלכם אולי היא עברה אצל הבנות.

החנות מסייעת גם לריהוט ואבזור חדרי האירוח, למחלקת התרבות בתחפושות ובחפצים לתצוגות בחדר האוכל וכל צורך אחר שעולה מהשטח.

"המקום הוא כמו ארמון" מספרת אתל, "מה שיפה פה הוא שאין כסף. לכל הדברים יש את אותו הערך והם מיועדים לכולם". פה אחד הן מודות לקיבוץ שאפשר את הגשמת החלום. לעומרי סאאל שהחל במיזם ולבאים אחריו שממשיכים לתמוך. "אנחנו לא מספקות הכנסה לקיבוץ. נהפוך הוא, רק מייצרות הוצאות. זה לא ברור מאליו שמאפשרים לזה להמשיך ובד בבד אנחנו זוכות להערכה ויחס מפרגן".

ההיענות למסור חפצים מאוד גבוהה, והמקום כבר צר מלהכיל, לכן המיון הוא קפדני. מצרפת כמה דברים שכדי לדעת ואם יש איזשהו ספק, הבנות ישמחו לענות:

  • בגדים ללא כתמים, ללא קרעים. לאחר כביסה. בגדים לא חסר....
  • צעצועים לא חלודים, לא מקולקלים, לא שבורים. נקיים.
  • ספרים במצב טוב עם כריכה.
  • נשמח לקבל חפצים נוספים מתכולת הבית - תמונות, כלים דקורטיביים וכו'
  • מוזמנים גם חברים מחוץ לקיבוץ (בליווי חבר מהקיבוץ).
  • יש חולצות בית ספר/ חולצות תנועה/ בגדי הריון.

בכניסה לחנות ניתן להשאיר שקיות עם שם התורם.
בנוסף ממתינה בחוץ עגלה ובה שקיות כחולות לתרומה. בגדים למחזור ניתן לשים במיכל האיסוף מאחורי הקומונה.

אז מי שעוד לא ביקר, ומי שעושה סדר, , מי שמכיר מישהו שצריך וסתם מי שבא לו להתחדש!

שעות הפתיחה: ימי שלישי וחמישי מ 17:00 ועד 19:00

ובמקרים דחופים אפשר בתיאום טלפוני עם אחת הבנות

summday_2234971613summday_8886117741summday_2516985586summday_1324712563