מיצוי זכויות

מזכירות • כניסות

הרצאה על מיצוי זכויות ביום א' 23/6 במועדון בשעה 19.30

בשנים האחרונות עלה הנושא של מיצוי זכויות לדיון ציבורי במדינה על ידי גופים ממשלתיים ופרטיים כאחד. הסיבה לכך היא זיהוי הצורך והחשיבות שהאוכלוסייה במדינה תממש את זכויותיה בתחומים שונים ומגוונים. ישנה הבנה שאנשים לא זוכים למצות את זכויותיהם בשל חוסר ידע וחוסר הבנה כיצד להתנהל מול הרשויות השונות. סיבה נוספת היא פחד מהתמודדות עם תהליך שנתפס כמורכב, מתיש ושהסיכוי לסיימו בהצלחה לא גבוה. מתוך הבנה זו המדינה החלה להקים בכל הארץ מרכזי מיצוי זכויות על מנת לתת מענה לאוכלוסייה הרחבה. המענה ניתן על ידי הכשרת מתנדבים אשר עוזרים בביצוע פעולות בסיסיות כגון מילוי טפסים, הכוונה והפנייה לגורמים הממשלתיים הרלוונטיים. ישנן עמותות שונות שעוסקות בתחומים מגוונים של מיצוי זכויות לאזרחים. בנוסף קמו בארץ חברות פרטיות אשר מטפלות בסוגיות שונות של מיצוי זכויות תמורת תשלום.

אז מה לחברי הקיבוץ ולמיצוי זכויות?

בעבר הקיבוץ מילא את כל צרכי החברים ולא הייתה מודעות מספקת לזכויות להן זכאים ממוסדות המדינה. עם תהליך השינוי שעבר ועובר על רוב התנועה הקיבוצית העמיק התהליך של למידת תחום מיצוי הזכויות לחברי הקיבוץ.

התנועה הקיבוצית נרתמה גם היא למשימה ואגף קהילה ורווחה מלווה ומארגן השתלמויות בתחום לבעלי תפקידים במטרה להנגיש לחברים את הזכויות המגיעות להם ועוזרת במיצוי שלהן. חשוב לציין שהתחום הינו מאוד דינאמי, נדרשת למידה מתמדת ומעקב אחר השינויים שמתרחשים כל הזמן.

בגזית ישנם בעלי תפקידים שעוסקים בהיבטים השונים של מיצוי הזכויות: ביטוח, בריאות ורווחה, ביטוח לאומי ופנסיה. בימים אלו אנו עוסקים בהקמת פורום מיצוי זכויות שיעבוד בשיתוף פעולה על מנת למצות עד כמה שניתן את הזכויות של החברים.

מכיוון שזהו תחום סבוך שלעיתים דורש ידע ומיומנויות להשגת הזכויות באופן מקסימאלי יזמנו קשר עם משרד עורכי הדין של ליאור קן-דרור & הראל שמתמחה באוכלוסייה הקיבוצית ועובד עם קיבוצים רבים.

על מנת להציג את הנושא וחשיבותו, עו"ד ליאור קן דרור יגיע להרצאה לכלל החברים ביום א' 23/6 במועדון בשעה 19.30.

חשוב שתגיעו לשמוע וללמוד על נושא שהוא רלוונטי לכל אחד ואחת בשלבים שונים של החיים. לחברים שכבר היום מזהים סוגיות בריאותיות שונות המשפיעות על איכות חיי היום יום, הרצאה זו יכולה להוות התחלה של תהליך לטיפול במיצוי זכויות.

מחכים לכם!!

עמוס גורן, אפרת אורן, חוה נח, עליזה בר-שדה