מהו סוציאליזם?

מדור הסטורי • 1/5/2018 כניסות

מה אומר לך המושג "סוציאליזם"? (משאל רחוב בקיבוץ גזית לכבוד האחד במאי)

ישנם חברים, מרכסיסטים מוצהרים בעברם,  שאמרו לי שהמילה הזו כבר לא אומרת להם דבר – "סתם איזה מושג עמום חסר משמעות ומעורפל מן העבר הרחוק". ממיעוט התשובות שקיבלתי בשאלוןמ שערכתי,  אני מסיק שיש מבוכה לגבי מושג זה. בכל זאת היו כמה אמיצים שהרימו "את הכפפה". 

טלי ג.ס: אם הייתי נשאלת מה אומר לי המושג סוצאליזם לפני מספר שנים, יש לשער שהייתי נוטה להעמיק בענין התיאורטי-היסטורי שלו. אך כיום, מהמקום בו החברה שלי נמצאת, אני נוטה לומר שעבורי המושג סוציאליזם מהווה מרקם של יחסים. בירור סביב המושג הזה מביא אותי לבחון את מהות היחסים הקיימים בין האנשים החיים באותו מקום בו אני חיה, במקום בו גדלתי, חוויתי, שמחתי וכאבתי. מה באמת נמצא במערכת היחסים בין אנשים החיים בחברה אותה הם מגדירים, או לפחות הגדירו כ"סוציאליסטית". עד כמה באמת איכפת לנו אחד מהשני, חשוב לנו מה קורה מעבר לפתח דלתנו? ועד כמה אנחנו כאן כדי להיות אחד עם השני?
אין בכוונתי לתת כאן את התשובות שמסתובבות אצלי בראש, הן גם מבוססות על תחושות בלבד, ללא כל בדיקה מסודרת. 
כל מה שהייתי רוצה כיום הוא שתהיה אפשרות לבדוק את השאלות האלו. ואולי רצון זה גם הוא אין לו על מה להתבסס כי אנחנו חברה כל כך מגוונת, נמצאים כאן מטעמים כל כך שונים, שבאופן מובנה קשה מאוד ליצור את האינטימיות הדרושה לברור מהותי שכזה.
ולסיכום: עבורי המושג סוציאליזם טומן מהות מיוחדת של קשרים בין-אישיים של מי שבחר לחיות תחת או ליד המושג הזה.
צביה וקס: לאחר מחשבה, אני רוצה לשתף אותך בכך שאני לא מתחברת למילה, אלא למה שיש מאחורי המילה, לכל המושגים החשובים באמת. אני בטוחה שאף אחד ממיליוני בני האדם שחיים על כדור הארץ, לא רוצה להיות מנוצל בשום צורה. הרבה אומרים שסוציאליזם הוא דבר שעבר מהעולם.
אני חושבת שהרעיון המופלא שאנשים שווים בזכות היותם בני אדם, ולא בזכות מה שהם מציגים כלפי חוץ, הוא סוציאליזם.  מעמד, קריירה, לבוש, הופעה, הם דברים שהחברה "מוכרת" לנו כדי לשמור על הסטאטוס קוו. אני בטוחה שהרבה מאיתנו חלמו על חיים יותר טובים, בשבילנו ומשפחתנו. 
אחרי מחשבה נוספת אני יכולה לסכם שסוציאליזם עבורי הוא אי ניצול מוחלט. ואני רוצה להגיע למצב שאף אדם לא יחיה מתוך ניצול, כי זה לא רק מדכא את המנוצל, אלא גם משחית את המנצל.
איתן קליש: "סוציאליזם עבורי זה צדק, וככל שאנו קרובים אליו, אנו חיים בחברה צודקת יותר. השאלה החשובה בעיני היא "האם עודנו סוציאליסטים"? לדעתי, כל עוד אנו נותנים חינוך חינם, בריאות חינם, מספקים את המינימום הכלכלי גם למובטלים ביננו, שומרים על פער קטן יחסית במשכורות, אנחנו סוציאליסטים. ברור שכל הדברים האלו נעשים מתוך מחשבה סוציאליסטית. אם כל הדברים האלו יעלמו, ונגיע לקוטב של "ישוב קהילתי", נחדל מלהיות סוציאליסטים.