בית ספר בהקמהממשיכים בדרך – בית ספר בהקמה (דיווח מלפני חודשיים אבל עדיין רלוונטי) על מה ולמה? למידה חווייתית, מעניינת, תוך כדי משחק ולמידה מש

איתן קליש • 1/1/2018 כניסות

ממשיכים בדרך – בית ספר בהקמה

(דיווח מלפני חודשיים אבל עדיין רלוונטי)

על מה ולמה?

למידה חווייתית, מעניינת, תוך כדי משחק ולמידה משמעותית.

קהילתיות שתיצור שיתוף, ביטחון ובעיקר תחושת שייכות.

מרחב המאפשר לימוד מתוך עולמו הפנימי של הילד על ידי משחק, חוויה, שימוש בדמיון.

ילדים מלמדים ילדים לעידוד למידה מעמיקה ואיכותית.

טיפוח עצמאות ומכוונות עצמית בלמידה.

עבודה בקבוצות קטנות להקניית החומר הנלמד בצורה יעילה.

עבודת צוות ולימוד לשיתוף פעולה.

חקירת הטבע כמשאב חינוכי.

מרחב למידה מעורר סקרנות ולמידה ספונטנית.

העמקה בתחומים שמעניינים את התלמידים, הילדים שלנו.

ילד חונך ילד תוך כדי פיתוח אכפתיות המלווה באחריות לאדם.

חוגים, פנאי ותרבות גם בצד המזרחי של העמק.

למידה מבוססת פרוייקטים, חקירה, העמקה והצגת תוצר מוגמר.

חסל נסיעות של 80 דק' ביום בכביש דמים.

מגיע לילדים שלנו!!! וכן, מגיע גם לנו..

אנחנו ממשיכים בדרך שלנו להקמת בית ספר חלומי ליד הבית. נפגשנו שוב עם אייל בצר ורחל שחורי. להלן תקציר הפגישה:

בפן הדמוגרפי: בית ספר אופקים מלא עד אפס מקום ובמקביל עין דור, גזית ומרחביה ממשיכים לגדול. המועצה רמזה שבקרוב נעבור לאחוזת ברק, בית ספר שימנה כ 600 תלמידים (יצריך בינוי נוסף באחוזת ברק).

מגוון פדגוגי: רק לילדים בצד המזרחי של העמק אין אפשרות לבחור חינוך אחר. בתי הספר האלטרנטיבים במועצה מרוחקים מאיתנו כשעה נסיעה ואין אפשרות להתקבל לבתי ספר אלו מפאת ביקוש יתר.

החינוך הלא פורמאלי: אין מספיק חוגים לילדנו, אין משאבים לקידום הילדים לספורט מקצועי/תחרותי, לקידום ילדים מוזיקאליים ואמנים, אין מענה לחינוך מיוחד על כל גווניו. (הידעתם שאין אולם ספורט לילדים שלנו - גזית, עין דור, אחוזת ברק, מרחביה... לאן אנחנו צריכים להסיע את ילדינו כדי לקבל תנאים הולמים לקידומם?)

המרחק: המועצה מדברת על תוכנית חומש ואנחנו שאולים כמה זמן ילדינו יסעו לבית הספר בזמן הרחבת הכביש? אם זה למרחביה ואם זה לאחוזת ברק...

תרבות ופנאי: אין מגוון של הופעות והצגות במרחק נסיעה סביר לתושבי עין דור וגזית. כל ההופעות מרוכזות כיום ביפעת ונהלל.

בימים אלו אנו מחפשים מנהל לבית הספר. קיבלנו כבר עשרות קורות חיים ואנו נעזרים באנשים מקצועיים מתחום משאבי האנוש כדי למצוא את האחד או האחת שיצליחו ליישם את התאוריה לבית ספר מוחשי חי ובועט.

עדיין אין מבנה ייעודי, עם זאת קיימות שלוש אופציות: מבנה יחיד במתחם ארוח תבור, מבני חברת הילדים בעין דור או בגזית. את כל האופציות בודקת אדריכלית מוסמכת ואנו מקווים שעד סוף השנה נוכל לדעת בוודאות היכן יקום בית הספר.

שכרנו חברה, נתיב מערכות חינוך, (במימון ההנהלה השיתופית של קיבוץ עין דור) להכנת תוכנית כלכלית למודל החדש, מוכר שאינו רשמי. אנו נקבל את התוכנית בעוד כשלושה שבועות.

אנחנו עובדים במרץ, מאמינים שאנחנו בדרך הנכונה. כמו כן, אנחנו מתייעצים ומעדכנים את הנהלות הקיבוצים בכל צעד בתהליך. בשבועות הקרובים תתקיים שיחת קיבוץ כדי לשתף את כלל החברים ולקבל את ברכת הדרך.

יש הרבה רחשים של תמיכה בשבילים ובמדרכות. מי שמעוניין להצטרף אלינו, מאד מוזמן! אנחנו נפגשים כל יום שני ב 21:00. נשמח לשמוע כל רעיון, הארה או הערה. אתם כבר יודעים מי אנחנו.

תזכרו-

מגיע לנו!!! מגיע לילדים שלנו!!!

צוות היגוי