מהו קיבוץ

אנשים • כניסות

 

מה אומר לך המושג קיבוץ?

3.6.2010

(שאלון רחוב, במלאות 100 שנים להקמת התנועה הקיבוצית )

: אלי בראל

 המושג קיבוץ, על אף היותו שגור וברור, דורש תזכורת  שפירושו המקורי הוא קבוצת חברים, בעלי מכנה משותף שנקבצו לחיות ביחד. בזה אין חדש!

 יש לקוות שעם כל השינויים המתרחשים באורחות החיים נמשיך לשמור על אותה רוח חברתית אנושית ומתחשבת המאפיינת את קיבוץ גזית לאורך כל השנים.

אמן!

עומרי סאאל:

קיבוץ בשבילי הוא מפעל ציוני מהותי שעיצב את המדינה ומהותה הכל-כך מיוחדת ויפה במשך 50 שנה.

לטעמי התפיסה מאחורי הקיבוץ היא תפיסה נכונה, הזמן שבו הוקם היה נכון, אבל השינוי בזמנים גרם למעשה לחוסר ההישרדות שלו.

אולי קצת נאיבי לומר אבל תחושתי היא שצורת החיים הקיבוצית באופייה השיתופי (המתון חשוב לומר) עוד תחזור בעתיד להיות צורת חיים של יותר מאחוזים בודדים בעולם היות והיא משלבת פתרון להרבה בעיות חברתיות הקיימות בעולם ובעלת מאפיינים כלכליים פשוטים יחסית.

ובאופן אישי הקיבוץ הוא צורת החיים וגזית הוא המקום אליו אני קשור.

לסביבה, לאנשים, לקווי האופי המיוחדים המעצבים את ההתיישבות המקומית ולשקט היחסי שהמקום מקנה בעולם המשתנה בו אנו חיים.

קיבוץ גזית הוא העץ בו בחרתי כדי להקים עליו את קיני משום שעבורי הוא יציב וגמיש כאחד, מחמם כשקר אך לא בעל עלים צפופים מידי שמונעים ממני לראות את השמש, ובנוסף מכיל קינים נוספים אשר אני שמח לראות בסביבתי.

דוד רוגע:

אני באתי מהקפיטליזם, אבל מהחלק העליון שלו. עבדתי עם אבי במתפרה לחליפות שהייתה בבעלותנו. הרגשתי הרגשת חוסר צדק כל פעם שהיינו מוכרים חליפה שעבדנו עליה כמה שעות,  לפועל בעד כל משכורתו החודשית. חיפשתי חברה צודקת, ושמעתי שיש דבר כזה בדמות הקיבוץ הארצישראלי, ולכן עליתי לארץ והצטרפתי לקיבוץ.

אבל היום התהפכו אצלנו היוצרות...

לואי אלהאיק

היום המושג קיבוץ הוא מושג די מבלבל. "קיבוץ מתחדש" זה לא אומר הרבה, אולי מוטב היה להגיד "קיבוץ חדש"? הקיבוץ הולך לכיוון של ישוב קהילתי. הרכבת כבר יצאה לדרך; אפשר עוד לעצור אותה, אבל נראה כי אין רצון לכך.

אורח

הקיבוץ חייב לעבור שינוי ואין לי שום דבר נגד זה. אבל זה צריך להיעשות תוך שקיפות מלאה וביושר. היום מצדדי השינוי מביאים עורכי דין ל"שכנע" את החברים, בשביל להעביר את השינויים.