בית ספר דרך התבור - עדכונים

חינוך • כניסות

 

ביום שלישי (17.7.18) התקיימה פגישה בעניין בית הספר המשרד החינוך.

בפגישה נכחו:

נציגי משרד החינוך: דר' אורנה שמחון (מפקחת מחוזית), יעל (מפקחת בתי ספר ייסודיים)

נציגי המועצה: אייל בצר (ראש המועצה), רחל שחורי (מנהלת אגף החינוך), ענבל מור סמו (אחראית בתי ספר ייסודיים)

הנהלות קיבוצים: נעה דוד (יו"ר קיבוץ גזית), יאיר בוימל (מנהל קהילת עין דור)

נציגי צוות ההיגוי: עין דור: אלון ויובל, אחוזת ברק: ליאור ונעה, שדמות: גלי, גזית: הילי

אייל בצר פתח את הפגישה בצורה החלטית וברורה שיש צורך בהקמת בית ספר בצד המזרחי של העמק. אייל פירט את הצרכים (מרחק, מגוון, דמוגרפיה) ופסק בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שיש צורך בבית ספר לילדי עין דור וגזית.

אחרי אייל דיברה נעה דוד, יו"ר קיבוץ גזית. נעה הדגישה שהצורך בבית ספר אינו רק צורך של הורים לילדים בגילאי הייסודי אלא צורך קהילתי בסיסי ומעצים.

אלון מצוות ההיגוי סיפר על הדרך שעשינו ב 3.5 השנים האחרונות, ופירט על התנאים שבו ילדינו לומדים היום: ללא אפשרות בחירה, מרחק נסיעה ארוך שעוד יתארך בקרוב לקראת הרחבת כביש 65. כמו כן היה פירוט קצר על הפדגוגיה שנבחרה בקפידה על מנת שתתאים לקהילות ולאזור שלנו.

אורנה שמחון פרסה את משנתה לגבי הקמת בתי ספר ייחודיים. מבחינתה התהליך מאד מובנה ומצריך מחשבה וברור מעמיק. לדבריה, הצעד הבא, הוא בקשה רשמית של המועצה להקמת בית ספר בצד המזרחי של העמק. לאחר שמשרד החינוך יקבל החלטה שיש הצדקה להקמת בית ספר, נקבל סמל מוסד ונתחיל בברור פדגוגי עם יועץ מטעם המשרד. תהליך זה יביא להקמת בית ספר מוכר ורשמי של משרד החינוך בספטמבר 2019.

העלינו בפני אורנה את הנקודה של המרחק ושיפוץ כביש 65 שתביא להארכת זמן הנסיעה ולהגברת הסיכון של ילדינו על הכביש, בכדי לקבל ממנה אישור להקמת בית ספר כבר בשנת 2018 (או לכל הפחות הקמת שלוחה). אורנה לא הסכימה לקבל את התהליך שעברנו עד כה בצורה עצמאית ואמרה שהיא דורשת שמשרד החינוך יהיה המוביל של הקמת בית הספר. מבחינתה, הבקשה שהגיעה מהמועצה השנה הגיעה באיחור והיא תתנגד נחרצות להקמת בית ספר מוכר שאינו רשמי.

לסיכום, הפגישה היתה חיובית מאד. נראה שכל הנוכחים מכירים בעובדה שיש צורך אמיתי בהקמת בית ספר בצד המזרחי של העמק. אורנה הובילה קו ברור של בדיקה מעמיקה של הדברים לפני קבלת החלטות.

חשוב לציין שלא התקבלו החלטות חד משמעיות, לא שמענו הבטחות או סימני קריאה לקראת הקמת בית ספר.

ביום שלישי בערב התקיימה פגישה עם ההורים הרשומים לבית הספר. בפגישה תארנו את המצב שבו אנו נמצאים היום עם שתי האופציות העומדות בפנינו.

אופציה 1: ללכת עם משרד החינוך כפי שהכתיבה אורנה שמחון.

יתרונות: תקציב, קבלת סמל מוסד, הליכה משותפת עם המועצה ומשרד החינוך.

חסרונות: דחייה של שנה (בית הספר לא יקום ב 2018), אין הבטחה חד משמעית לבית ספר, אין וודאות לגבי מיקום בית הספר, הפדגוגיה שלו והצוות הפדגוגי שיבחר.

אופציה 2: המשך תהליך של בית ספר מוכר שאינו רשמי. קבלת דחייה ממשרד החינוך (כפי שאורנה הבטיחה בפגישה). התחלת הליך משפטי.

יתרונות: פדגוגיה וצוות כמו שאנחנו בחרנו, האמנו וחלמנו.

חסרונות: עלות כלכלית גבוה (גם עבור משפט וגם תשלום שכר לימוד גבוה יותר בשל התנגדות משרד החינוך), התחלת הליך משפטי, אין וודאות מתי המשפט יסתיים ועל כן יש צורך למצוא סידור לילדים עד קבלת ההחלטה.

צוות ההיגוי המליץ על המשך הקו שמוביל היום אייל בצר. משיכת הבקשה לבית ספר מוכר שאינו רשמי והתחלת תהליך מסודר בהובלת משרד החינוך.

צוות ההיגוי לא לקח החלטה סופית לגבי המשך הדרך. האופציות הוצגו להורים שנכחו בפגישה, והתקיים דיון על מנת לקבל החלטה משותפת.

ההחלטה שהתקבלה - ללכת עם המועצה ומשרד החינוך לקראת בית ספר מוכר ורשמי ב 2019.

אייל בצר יצר קשר עם צוות ההיגוי לאחר הפגישה עם אורנה, הפנה את נציגי הצוות לעבודה ישירה מול ענבל מור סמו (אחראית בתי ספר יסודיים במועצה) להמשך התהליך כבר בתחילת שבוע הבא.

חשוב להדגיש שהאכזבה קיימת אצל כולנו. רצינו מאד וכבר ראינו את הילדים מתרוצצים בשבילי הקיבוץ וממש יהיה קשה להעלות אותם לאוטובוס ב 2.9.2018. עם זאת, אנו גם מכירים במטרת העל שלנו - חינוך מיטבי לילדנו. אנו מאמינים שהליווי של משרד החינוך יכול להביא את בית ספרנו למקום הנכון ביותר עבור הקהילות שלנו והאזור כולו.

אנו חוזרים ואומרים שנשמח לכל מצטרף חדש לצוות ההיגוי.

וכרגיל, אנו זמינים לשאלות נוספות.

צוות היגוי.