רון יהודה

הנצחה • כניסות

תאריך לידה: 05/05/1927
תאריך פטירה: 28/02/1992

יהודה נולד בעיירה קטנה בשם יוליה אלבה בטרנסילבניה להוריו אברהם ורגינה ריינר, משפחת פועלים, ציונית וחמה.

ילדותו עברה עליו בימי מלחמת העולם השניה. יחד עם רוב צעירי העיירה הצטרף לתנועת השומר הצעיר, ובתום המלחמה היה מהראשונים שהצטרף להכשרה בבוקרשט שברומניה. לאחר תקופה קצרה חזר לעיירה כדי לעזור ולהקים מחדש את הקן במקום כן להקים הכשרה עצמאית בטרנסילבניה.

ב- 14.5.1946 עלה יהודה במסגרת הגרעין התנועתי לקיבוץ שער העמקים. אחרי שנת הכשרה הצטרף יהודה, יחד עם חברי הגרעין לקיבוץ גזית שהיה אז בחדרה. יהודה מילא תפקידים רבים ומרכזיים בקיבוץ. היה מראשוני מרכזי המשק, היה מזכיר קיבוץ, מרכז ועדת חינוך, ועדת חברים וועדת בריאות. מסלולו המקצועי היה בהנהלת החשבונות בו עבד שנים רבות.

יהודה הקים משפחה עם חדוה ונולדו להם שלושה ילדים: ענת, אבנר ודגנית. אחרי מותה של חדוה יצר יהודה קשר עם שרה, שבהחלטה משותפת קבעו בגזית את ביתם.

לשרה ויהודה נולדה בת משותפת -רבקהל'ה.

מחלת לב שלקה בה, הביאה את יהודה לניתוח ממנו לא החלים. אחרי תקופה של סבל וייסורים הכריעה המחלה את יהודה והוא בן 65 במותו.

28 במאי 1992

כמה מלים על אבא -
אדם צנוע וסגור שלא ידע לדרוש הרבה לעצמו בחייו.
אדם שהוריש לילדיו אהבה וכבוד כלפיו, למרות שאף פעם לא ביקש.
אדם שידע סבל רב, אך יחד עם זאת אהבת חיים ואהבת הקיבוץ בבנייתו.
בחודשיו האחרונים בבית החולים, אפילו לא תיאר לעצמו כמה סבלנו איתו, דאגנו והתפללנו להחלמתו ועד כמה היה יקר לכולנו.
אבא, תנוח על משכבך בחיק שדות, הרים וציפורים.
ילדיך

יהודה מדווח על מצב המשק בשנת 1954

לא פעם מתכוננים ומהרהרים בממדי המשק שלנו. נכון הדבר שהצלחנו להקים יסוד למשק חי ופורח, גדל ומתפתח. ביססנו את הענפים היסודיים, הגענו ליחידות משק רנטביליות, הנבנו יבולים בשדה ובגן שאפשר להתפאר בהם, יסדנו גם בית חרושת שמעסיק מספר די גדול של ימי עבודה בתנאים מתקבלים על הדעת. השלד הזה גם הוכיח שהוא יכול לפרנס בכבוד את עובדיו. מי שמסכם את שנת תשי"ג (1953-4), יכול להסיק מסקנות מרחיקות לכת ולפנינו נפתרת גם בעיית המים אשר יזרימו דם חדש בעורקי המשק האינטנסיבי....
המסורת המשקית, היסוד החשוב למשק חקלאי, חסר לנו כמעט באופן מוחלט.

 יהודה רוןyhuda