שכנר ניתאי

הנצחה • כניסות

תאריך לידה: 30/08/1959
תאריך פטירה: 12/03/1992

בן לדבורה וגבריאל, אח לדניאל.

מתוך קורות חיים שכתב ניתאי חודשיים טרם מותו, והגיש לאוניברסיטת תל-אביב, כדי להתקבל לתוכנית הבין-תחומית למצטיינים במתמטיקה ופיסיקה:

"אני בן קבוץ גזית, בן 32. תאריך לידה: 30.8.1959. עד הגיוס לצבא גדלתי בקבוץ גזית.

9.1966 - תחילת לימודים (כתה א'). בתקופה ההיא היה מקובל בחינוך הקיבוצי, שמתחילים ללמוד רק לאחר שמשלימים קבוצה חינוכית. לכן "חיכיתי" שנה, והתחלתי ללמוד בגיל שבע. שם קבוצתי: "להבה".

7.1978-9.1972 - (כיתות ז'-י"ב) - המוסד החינוכי "תבור" בקבוץ עין-דור (משותף לקיבוצים גזית ועין-דור). בתקופה זו לא למדו במוסד "תבור" לבגרות, ולכן אין לי תעודת בגרות. לעומת זאת אפשרה שיטת הלימוד במוסד להרחיב את הלימודים בתחומים שונים (כמו- מתמטיקה, פילוסופיה ספרות וכדומה-עפ"י בחירת התלמידים) אל מעבר לתוכנית הלימודים הרגילה. ה"מוסד" היה אז בי"ס ופנימייה בניהול עצמי של החניכים. במסגרתו עסקתי בפעילויות חברתיות שונות (ועדת תרבות, עלון וכד').

בשנת 1976-1977 הדרכתי קבוצה (כיתה ו') בתנועת השומר הצעיר.

1978-1979,שמונה חודשים לימוד ערבית ומזרחנות בסמינר הקבוץ-הארצי בגבעת-חביבה ("הכיתה המזרחנית").

1979- 1983,שרות בצבא, בחיל המודיעין. לאחר הטירונות למדתי כחצי שנה ב"אולפן לערבית" של חיל המודיעין. סיימתי את האולפן כחניך מצטיין. רוב השרות הצבאי עבר עלי בבסיס מודיעין מסוים בו עבדתי באופן עצמאי (היום מקובל שהחדשים עוברים כמה חודשי "הסמכה" במקצוע, אז פשוט "זרקו אותי למים" כאיש מקצוע בודד בבסיס). בנוסף לכך מילאתי במשך כשנה תפקיד בתקן של קצין מקצועי (במקצוע אתו למדתי תוך כדי עבודה, ללא הכשרה פורמלית). תקן מקביל למפקד מחלקה ביחידות צבא "רגילות".

ב-9.1982- עברתי לבה"ד של חיל המודיעין. לימדתי ב"אולפן לערבית" והייתי אחראי על מגמה מסוימת באולפן. כ"כ עסקתי בכתיבת חומר לימוד למקצועי הצבאי. לאחר שהסתיים המחזור באולפן (2.1983) עברתי למפקדת היחידה, ועבדתי שם עד השחרור במדור-למחקר-השפה-הערבית של חיל המודיעין (המדור האחראי על מחקר השפה, והוצאת המילון לערבית צבאית שימושית של כל חיל המודיעין).

השתחררתי בדרגת רס"ל, ועד היום אני משרת במילואים במקצועי הצבאי. במסגרת השרות הסדיר (וקצת גם במילואים) כתבתי מספר עבודות מחקר בתחום המקצועי שלי. למרות שינויים רבים שחלו מאז, חלקן משמשות עד היום להכשרת אנשי מקצוע.

9.1983 - (כחודשיים לאחר השחרור מהצבא) עברתי לקבוץ אליפז שבערבה הדרומית (קבוץ צעיר שאוזרח ב – 2.1983). כ-3 חודשים לאחר מכן התקבלתי לחברות בקבוץ, ואני חי בו עד היום.

במשך השנים מילאתי את רוב התפקידים בקבוץ (מזכיר הקבוץ, ועדת תרבות, סידור עבודה וועדת עובדה, ועדת משק, ועדת קליטה).

בנוסף לתפקידים האחרים, עסקתי במשך יותר מחמש שנים בריכוז התכנון והבנייה בקבוץ (מאז העלייה על הקרקע ישבנו שכשלוש וחצי שנים בנקודה זמנית. בתקופה זו עסקנו בתכנון ובבניית נקודת הקבע. ב-7.1986- עברנו לנקודת הקבע, במקביל להמשך הבנייה שם).

מאז שהסתיימה הבנייה המסיבית בקבוץ אני עובד ברפת ובנוסף לכך עוסק באחזקה טכנית כללית בקבוץ. כאשר יש פרוייקטים לתכנון ובניה אני עוסק גם בכך. עד לאחרונה שימשתי גם כנציג הקבוץ במועצה האזורית חבל-אילות.

מסיבות שונות לא יצאתי ללמוד כבר לפני מספר שנים. בעיקר גרם לכך המספר הרב (יחסית) של חברים שרצו ללמוד, והנכונות שלי לדחות את יציאתי לטובתם.

תחומי העניין שלי מגוונים, עם נטייה לכוון המדעים המדויקים. כילד הייתי חתום על "לדעת" ואח"כ על "מדע", ובשנים האחרונות אני חתום על Scientific American, וקורא בו למעשה הכל.

כ"כ אני קורא חומר מדעי ופרסומים שונים (כמו "מחשבות"), ככל שאני מצליח להשיג.

בנוסף לכך עסקתי קצת בתכנות, ולמדתי באוניברסיטה הפתוחה את הקורסים: חשבון אינפיטיסימלי I (ציון:94), אלגברה לינארית I (ציון בקורס: 97) ואלגברה לינארית II (ציון בקורס 94).

בתאריך 2.12.1991 עברתי את הבחינה הפסיכומטרית. עדיין אין לי ציון, אבל נראה לי שהציון יהיה טוב.*

אני אשמח ללמוד בכל תחום מבין מדעי הטבע (עם נטיות למדעים המדויקים-מתמטיקה, מחשבים ופיסיקה). אני מקווה שבשנים הבאות אוכל לשלב נושאים כמו-פילוסופיה, בלשנות, ערבית, כימיה, ביולוגיה,...)"

ניתאי נהרג בז' אדר ב', תשנ"ב 12.3.1992 בתאונת אוטובוס של "אגד" בדרכו מת"א, בה התחיל ללמוד באוניברסיטה, לביתו בערבה. חברתו רקפת הייתה לידו. בן שלושים ושתים היה במותו.

* ניתאי קיבל 792 מתוך 800 הנקודות האפשריות. זאת לאחר "התכוננות" של 30 דקות בשבת שלפני הבחינה (קריאה של חוברת ההרשמה לבחינה...)

 ניתאי שכנרshecner