מחווה לדליה ברק ז"ל

אנשים • כניסות

לקראת יום האשה הבינלאומי – מחווה לדליה ברק ז"ל

המלצה לפרס העמק ע"ש גדעון צימבל ז"ל – עלון 1289, קיבוץ גזית, 24.8.2012  

בשמי ובשם חברים רבים מקיבוץ גזית, אני מבקשת להמליץ על דליה ברק ואדוארד (אדי) זורניצקי לקבלת הפרס.

לפני כ-15 שנים התחילה דליה ברק, שהייתה אז בת 62 וכיום היא בת 77 במפעל אנושי יוצא דופן. מצוקתם של עולים חדשים ולא-חדשים שהגיעו מאתיופיה ומארצות אחרות, וחיים בגבעת המורה ובעפולה עילית נגעה אל ליבה, ומאז – כל יום שישי, בחורף ובקיץ, בקור ובחום, כמעט ללא יוצא מן הכלל, היא מעמיסה על אחד מרכבי הקיבוץ מנות מזון,  שהיא מצליחה לגייס מחדר האוכל ומהכל-בו הקיבוצי שלנו, ונוסעת לגבעת המורה ולעפולה עילית, כשהיא מביאה אור ושמחה למשפחות אסירות התודה. הקשרים שיצרה במשך הזמן עם המשפחות האלה – גורמים לכך שהיא משמשת כתובת ואוזן קשבת למצוקות ולצרכים שונים, והיא משתדלת לחבר קצוות, לקשר ולסייע, ככל שרק ניתן, בצורה מעוררת הערצה.

כדי לממן את המזון, מגייסת דליה בשקידה וללא ליאות, פעם אחר פעם, כספים דרך תרומות של חברי הקיבוץ ודרך תרומות ממפעלי הקיבוץ ומענפיו השונים.  אי אפשר שלא להיענות לפניותיה, בידיעה  שמעשיה קודש לעזרה לנזקקים ברמה אנושית  יוצאת דופן.

כשהעומס הפיזי והבריאותי הקשה עליה, צרפה אליה דליה את אדוארד-אדי זורניצקי, שהגיע לגזית כעולה מרוסיה. בעת שהגיע לקיבוץ הייתה דליה בצוות הקטן שליווה את קליטתן של עשר המשפחות מעולי רוסיה, שבחרנו לקלוט. כעבור למעלה מעשרים שנה מאז, נשארו עמנו שבע מתוך עשר המשפחות, שכיום גרות בדיור קבע ומעורות בחיי הקיבוץ בכל התחומים. אדי מלווה את מפעלה של דליה כשותף מלא לצד ניהול סידור הרכב של הקיבוץ, שאותו הוא מבצע לשביעות רצונה המלאה של כל האוכלוסייה.

דליה עצמה אינה מתעייפת. למרות שהיא זכאית על פי כל דין לחיי גמלאות נוחים, היא מנהלת מזה שנים ארוכות את קופת הבית של הקיבוץ, הפתוחה לציבור הרחב כמעט מידי יום ביומו. היא מלמדת עברית קבוצה של פועלים זרים, החיים אצלנו, עוזרת במטבח ובמפעל, מארגנת בכל שנה את ליל הסדר הקיבוצי, שבלעדיה ספק אם היה נמצא מי שירים אותו. דליה היא אדם נדיר, מסור ונאמן, הראויה לכל פרס.

בשל כל אלה – בשמי ובשם חברי, אני ממליצה על הענקת הפרס ע"ש גדעון צימבל תשע"ג לדליה ברק ולאדוארד זורניצקי, שמעשיהם יכולים לשמש דוגמא ומופת לכל אדם באשר הוא אדם. ולכל אחד מתושבי עמק יזרעאל.

 

מיכל קריספין שם קבוצה גדולה של חברים, גזית