יום הולדת שנה לאתר הקיבוץ (2008)

איתן קליש • 5/6/2018 כניסות

(כתבה טלי גורן ספיר מנהלת האתר הראשונה)


בדיוק לפני שנה, בערב ראש השנה תש"ע, הכרזנו על אתר האינטרנט של גזית העולה לאוויר.

כשפניתי להיות עורכת התוכן של אתר אינטרנט של גזית, האמנתי בכל ליבי שאכן יש מקום חשוב לערוץ תקשורת כזה, שרבים מאיתנו כבר הפכו אותו לידיד של ממש. בהתרגשות ובמרץ ניגשתי לאסוף תכנים ולמלא את האתר במינימום של מסה שיהיה על מה לבסס את הכלי עצמו.

יחד עם זאת כל העת ציפיתי ליום שנתחיל באמת ל"שוחח" דרך האתר: שחברים יכנסו לאפשרויות תגובה בכל הפרסומים הקיימים. שיעלו הודעות בלוח המודעות הקיים בתחומים שונים ושהמקום יהווה נקודת מפגש משמעותי.

בדרך היה עלי לתרגל מיומנויות טכניות, נתקעתי לא פעם אבל נעזרתי בבוני האתר והתגברתי.

באתר שלנו גלומות אפשרויות נוספות שכלל לא התחלנו למצות. כמו למשל סרטוני וידיאו שניתן להעלות דרך היוטיוב, (העליתי רק שניים בודדים).

כל העוסקים באינטרנט קהילתי יודעים לומר שכדי שהעסק יהיה חי ותוסס, צריך שיהיה בו עוגן שבלעדיו אי אפשר. משהו כמו שירות סידור הרכב האינטרנטי הקיים והנוח כל-כך. המחשבה לשם הובילה את הצוות שהקים את האתר מגזית (בראשות שחר רותם) להקים מודול של "קריאות שירות", דרכו ניתן יהיה לפנות לרכזים של ענפי השירותים בקיבוץ ולקבל מענים לפניות שונות עד לטיפול הבעיה, דרך האינטרנט.

כאן המקום להודות – כל המתואר למעלה לא קרה. האתר לא הפך לערוץ בו "נפגשים" חברי הקיבוץ. העוגן שאמור היה לחבר את החברים לשירות שאי אפשר בלעדיו, לא עלה על פסים מעשיים. האמונה שלי שאכן אני עושה דבר חשוב שילך ויתפוס תאוצה, לא מימשה את עצמה.

אין לי ספק שלדרך ולתשומת הלב שאני הקדשתי, יש את האמירה שלהן. חלק גם קשור לפידבק התקשורתי הדל שהתקבל מצד המשתמשים באתר. לא הצלחתי להפעיל מספיק את בעלי התפקידים לשלוח לי באופן רוטיני חומרים לפרסום, לא הצלחתי לרתום צלם אחד או יותר כדי לפרסם מיד למחרת כל אירוע, תמונות מעודכנות. פשוט כל אלו לא קרו.

עד כאן חלק ה"חטאתי" מכאן ראייה רחבה קצת יותר. במפגש עם ניתאי קרן, מי שמנחה את תהליך סקר שביעות הרצון, עלה נושא הציון הנמוך יחסית שקיבל אתר האינטרנט, הוא סיפר מה שכבר שמעתי. אפילו אתר הקיבוצים, שניתאי היה מהוגיו ומקימיו, לא הביא לתוצאות המקוות. למה? לא ברור. אולי כי אנחנו קהילה לא מספיק גדולה ומתוכה לא רבים ממש מיודדים עם גלישה באתרים בהם יש מקום גם לקחת חלק פעיל, ואולי מסיבות נוספות – זה לא ממש קורה.

לא לשם התנצלות אבל כן למשל, באתר שלנו יש אפשרות להעלות באופן יזום בלוח מודעות, דברים שאנשים רוצים למכור או למסור. כמעט אף אחד לא השתמש בו. וגם אם כן, מה הסיכוי שבין כמה עשרות אנשים שהיו נכנסים ללוח המודעות הזה, היה נמצא מישהו שבדיוק צריך את מה שמפורסם שם. מסתבר שמי שמחפש משהו, גם אם הוא חבר קיבוץ, יגלוש לאתר בו מפרסמים או מחפשים כמה מאות או אלפים של אנשים, שם יש פשוט הרבה יותר סיכוי למצוא מה שמחפשים.

לסיכום: שנה אחת, גם את זה אומרים מי שעוסק בנושא, הוא פרק זמן לא מספיק כדי להטמיע שימוש פעיל בסוג כזה של ערוץ.

בתקווה שבמהלך השנה הבאה עלינו לטובה, נדע להפיק קצת יותר מהאתר שלנו, שהוא יפה ומאפשר.

טלי גורן-ספיר