פיסקת ההתגברות / זנדברג

איתן קליש • 15/4/2018 כניסות

תארו עולם שבו בית המשפט הוא גורם ממליץ. לא מחליט. ממליץ. 

חוק שאוסר על מכירת קרעות למזרחים? בג״ץ יכול ״להמליץ״ שזה בניגוד לעיקרון השיוויון. הכנסת חוקקה שכל תלמיד צריך לפתוח את הבוקר בתפילה? בג״ץ עושה נו נו נו, אבל אין לו שום סמכות. עמותות שמאל הופכות ללא חוקיות? אין מי שיעצור את זה. 

ואז יגיע הרגע שבו הכנסת תחוקק חוק שמותר לראש הממשלה לקחת שוחד. ואם בג״ץ יגיד שזה לא חוקי, החוק פשוט יחזור לכנסת שתצביע שוב. 

זה עולם שנתניהו בונה לנו. זו ״פסקת ההתגברות״

החוק הזה כל כך מופרך שיש כאלה שחושבים שביבי עשה "תחזיקו אותי". פוליטית, מסבירים הפרשנים, ביבי רוצה בחירות. לכן הוא שם על השולחן הצעה קיצונית - שספק אם הוא עצמו מסכים לה. 

אבל שותפיו הפחדנים במקום לשים את המפתחות על השולחן, עוד מפלרטטים עם הדבר הזה שנקרא ״פסקת ההתגברות״, או במלים אחרות החוק למחיקת בג״ץ. 

בלי בית המשפט העליון צה״ל לא היה פותח תפקידים לנשים, ולהט״בים היו מופלים אפילו יותר עד היום. בנות מזרחיות לא היו יכולות ללמוד בכיתה עם אשכנזיות והיישובים בעוטף עזה לא היו ממוגנים. כל אלה קרו בהיסטוריה של ישראל. 

כל אחת ואחד מאיתנו יכול למצוא את עצמו מופלה לרעה בגלל שרירות של החלטה שלטונית, בין אם זה מבקש מקלט או אישה או מזרחי. כולנו נהנים מפסיקות בג״ץ וזה בדיוק מה שנתניהו מבקש לחסל.