סיכום שמונה חודשי פעילות באתר גזית/ איתן קאליש

מה שקורה עכשיו • 16/6/2018 כניסות

נהוג שעורכים ובעלי טורים בעתונות, כאשר הם מסיימים את פעילותם בעתון מנסים להסביר לציבור מה הם ניסו לעשות בתקופת פעילותם (ראה טורו של יצחק לאור המסיים בימים אלו את פעילותו ב-06.08.18 ב"הארץ". גם אני מרגיש צורך לסכם את מה שניסיתי לעשות באתר גזית בשמונת החודשים האחרונים באתר גזית.

התחלתי את פעילותי באתר גזית באוקטובר 2017, ופעלתי בו עד לימים אלו, כאשר בשל עבודה על הוצאת ספר חדש נאלצתי להפסיק את פעילותי באתר.

ניסיתי לעצב את האתר בכיוונים מסויימים ועל-כך אני רוצה לכתוב. התחלתי את פעילותי באתר עם פתיחת "מדור היסטורי" כשהכוונה הייתה שהוא יתמקד בהיסטוריה של גזית. רוב החומרים למדור זה נלקחו ממאגר העלונים שערכתי בשנים 2009 – 2010. התמקדתי בהתחלה בגרעינים שהצמיחו את גזית, מהגרעין הטורקי ועד גרעין "שינוי". הנושא הזה עורר הרבה עניין ומספר הכניסות (הצפיות) הגיע למאות. לצד זה סיקרתי פרשיות מסעירות בהיסטוריה של גזית, כמו פרשת הסליק ופרשת גירוש הסניאיסטים, המעבר ללינה פרטית, תהליך השינוי בגזית ועוד.

פתחתי גם מדור של "ראיונות". בחלקו אף הוא היה בנוי על חומרים היסטוריים, ראיונות מעלוני העבר, ובחלקו היה בנוי על ראיונות עכשויים, על אנשים ונושאים שאינם במרכז ההוויה הקיבוצית. גם מדור זה זכה להצלחה רבה מבחינת מספר הכניסות. אזכיר את הראיונות עם אלון לובנפלד, דני שפר, עם טלי גורן ספיר שזכו לעניין רב.

פתחתי מדור בשם "דעות". גם בו היו הרבה חומרים היסטוריים שנלקחו מעלוני העבר. היו גם מעט מאמרים שלי, ותגובה אחת של חברה על נושא פוליטי עכשווי. אכן, זאת הייתה אחת הבעיות של האתר – חוסר נכונות של חברים להתבטא ולכתוב אליו.

היה גם "מדור תרבות", שכלל כמה נושאי משנה: ראיונות עם אומני גזית, סקירת ספרים, בעיקר ספרים שיצאו ע"י חברי גזית. לפעמים גם סקירת אירוע תרבותי כמו "תיקון ליל שבועות" בגזית, הערב חג שבועות.

פיתחתי גם "מדור תנועה" שכלל חומרים וחדשות מהתנועה הקיבוצית, וגם ממר"צ. בנוסף ליוויתי את קבוצות המחאה שחברינו משתתפים בהן: המאבק כנגד השחיתות של ביבי והמאבק האקולוגי כנגד בניית טורבינות ותחנות כוח בעמק יזרעאל.

לצד אלו דאגתי לצד הפרקטי של האתר: דאגתי ש"השמושון" יהיה מעודכן, וגם שמדור "ענפים" יהיה מעודכן. פתחתי מדור ל"עסקים" קטנים, כגון, יוגה, "סוף הדרך", ועוד.

האתר שהוא עדיין יצור חדש במחוזותינו, לא זכה עדיין ממש להכרה בקיומו ולכן הוא סובל מחוסר השתתפות פעילה של חברים, מחוסר אינפורמציה מבעלי התפקידים, וזה אולי בעייתו הגדולה. אני מקווה שבמשך הזמן נצליח לשנות זאת.

רציתי להודות לכל אלו ששיתפו פעולה איתי בחודשים אלו, ואני ומאחל לתמר דרייבלט שנטלה את האתר לידיה - הצלחה מלאה.

איתן קליש