האם הפאשיזם מתקרב למדינת ישראל?

מדור הסטורי • 30/5/2018 כניסות

סכנת פאשיזם בישראל

רחל אליאור

כך אמר פרופ' זאב שטרנהל בראיון לגידי וייץ בהארץ לפני ארבע שנים 8.8.14:

[לא חייבים להסכים עם כל ביטוי או להשלים עם כל מלה אבל כדאי לקרוא את דבריו של גדול חוקרי הפאשיזם בארץ, הנמנה עם גדולי החוקרים בעולם של נושא מבעית זה, המסמן את חיינו העכשוויים תחת ממשלת הימין הקיצוני, ר.א.] בימים שמדינת ישראל עוברת תהליכים אנטי-דמוקרטיים, המתנגדים לשוויון האדם וחירותו, הסותרים את החוק הבינלאומי, המפוררים את מעמד בתי המשפט ואת שלטון החוק, את השוויון ואת החירות ובעיקר - מסכנים את עתידה של ישראל.

"זה נכון שהציונות, תכליתה היתה לבנות ליהודים בית בטוח. אבל גם בית ראוי לשמו, גם בית יפה, בית הגון, בית שטוב לחיות בו, שאתה יכול להתגאות בו, בית שאתה לא יושב בו על גבו של מישהו אחר ואתה לא מדכא אף אחד אחר. כל פלגי הציונות ידעו, שאת הארץ לא צריך לכבוש בכוח. כבר בשנות ה–20 הובן שהערבים לא רוצים אותנו, והתגשמות הציונות לא יכלה להיות תלויה ברצונם הטוב. הגענו למלחמה, ניצחנו במלחמה הזאת ועכשיו זה סוף פסוק, מתחילה מערכת אחרת.

"אבל להמשיך לגלגל את זה עוד עשרות שנים אחרי הקמת המדינה, זה הרס הציונות. מה שמתרחש היום בשטחים, זאת לא הציונות, זה חלום בלהות של הציונות בעיני. אם תהיה פה מדינה אחת מפה, מסוף הים פה עד הירדן, זו תהיה או מלחמת אזרחים נוראה, או שתהיה פה מדינת אפרטהייד. בשני המקרים, המדינה הציונית, כמו שאני מבין אותה וכמו שאני רוצה אותה, לא תהיה. יהיה פה משהו אחר. אני כבר לא אראה את זה, וזאת הנחמה שלי".

באווירה הציבורית שקיימת היום וכמי שכבר חווה ניסיון ממשי ומסוכן לפגוע בשלומו, אתה לא חושש להשמיע את הדברים שהשמעת כאן?

"אם אני אצטרך לפחד להגיד את מה שאני אומר עכשיו ולהגיד את זה פומבית בפרצוף, אז הסיפור שלנו פה נגמר".

אידיאולוגיה פאשיסטית נוצרת כתוצאה מתהליך הדרגתי של גיבוש אידיאולוגיה לאומנית קיצונית, רדיקלית, שמצטיינת בזה שהיא תופסת את האומה כגוף אורגני. כמו שאתה מסתכל על עץ שיש לו ענפים ועלים, אז היחידים, בני אדם כיחידים, הם הענפים והעלים של העץ הזה, כלומר בני האדם קיימים רק בזכות העץ. האומה היא גוף חי.

"אצלנו, מתווסף לזה גם הגורם הדתי, שמחזק את הייחוד הלאומי. זה לא עניין של אמונה, זה עניין של זהות, והדת מחזקת את הזהות הייחודית שלך. צריך להבין שבלי הלאומיות הרדיקלית הזאת, אין פשיזם. ואני מבחין בין פשיזם לנאציזם, בגלל שבפשיזם אין בהכרח תורת גזע. אני הייתי אומר את זה בצורה חד־משמעית: הפשיזם, זאת מלחמה בנאורות ובערכים האוניברסליים. הנאציזם היתה מלחמה במין האנושי".

"הדמוקרטיה לא מוגדרת על ידי הזכות להטיל פתק בקלפי פעם בכמה שנים. הדמוקרטיה נבחנת מדי יום ביומו במעמד זכויות האדם. כל היתר הוא משני, משום שאתה יכול בקלות, על ידי הטלת פתק בקלפי, להקים לך פה משטר דיקטטורי. אם תלך להצבעה ויהיה לך רוב כדי לזרוק את הערבים מהכנסת או כדי להטיל צנזורה או לבטל את הפונקציה של בית המשפט העליון. צריך לזכור שהדמוקרטיה הפסיקה להיות דמוקרטיה כבר מזמן בשטחים. אין להם זכויות אדם, ואתה שולט בהם בכוח, ואחרי שמתבצע הרצח של שלושת הנערים, אתה יכול להפוך את חיי האוכלוסייה לגיהנום, כי אתה יכול להרשות לעצמך הכל. זה מתקיים כבר עשרות שנים וזה משחית.

"ההתנחלויות הן סרטן. אם החברה הזאת שלנו לא תצליח לרכז מספיק עוצמה, מספיק כוח פוליטי, מספיק כוח מנטלי כדי לפנות חלק מההתנחלויות, אז סימן שהסיפור של מדינת ישראל נגמר, שהסיפור של הציונות, כמו שאנחנו מבינים אותה, כמו שאני מבין אותה, נגמר".

הביא לדפוס: איתן