מלפני שנה ועדיין מאד אקטואלי

ספרייה • 24/2/2018 כניסות

שבוע פוליטי בגזית
השבוע היו אצלנו שני מרצים מעניינים: הראשון היה נציג של עמותה מטעם הרשות הפלסטינית שנועדה ליצור גשר בין  שני העמים, אבל למעשה עוסקת בהעברת המסר של אבו-מאזן ליהודים. השני היה ניצן הורוביץ, ח"כ מטעם מר"צ לשעבר, וכתב של ערוץ 2 בוואשינגטון.
המרצה הראשון, דרוויש, שגר בראמללה, בחור די מרשים: הוא שולט בעברית, ספרדית, אנגלית וגרמנית. יחד עם זאת הוא די איכזב אותי ועוד חברים, אבל הוא חשוב כי הוא נתן לנו תמונה מה חושבים ברשות.
בגדול, הם  מאמצים את ההצעה הסעודית של הועידה הבין-ערבית מ-2002: נסיגה ישראלית, לקווי 67, נסיגה מהגולן, חלוקת  ירושלים, פינוי ההתנחלויות, חזרה של 50000 פליטים לתחומי הקו הירוק.
• הוא נגד מדינה דו-לאומית. הוא אומר שאין לרעיון הזה סיכוי לזכות בתמיכה אצל שני הצדדים.
• לא מוכן להכריז על ישראל כמדינה יהודית כי אז נגרש את כל ערביי ישראל (מוזר מאד...)
• לא מתייחס לסכנת השתלטות  החמאס על השטחים, ובכלל לא מתייחס לחמאס.
• לא מתייחס לתביעת ישראל לפרז את המדינה הפלסטינית לכשתקום.
בקיצור, לא ראיתי אצלו/הם נכונות לפשרה אמיתית.

ניצן הורוביץ 
• מתנגד למדינה דו –לאומית. לדעתו ההיסטוריה נעה  לכיוון של לאומיות בתקופתנו, ולכן רוב רובו של הציבור היהודי והפלסטיני רוצה מדינה משלו, עם הגדרה לאומית ברורה. 
לדעתו בנט רוצה לספח חלק גדול מהשטחים מבלי להעניק לפלסטינים אזרחות מלאה. הוא ציטט בהערכה ליכודניק אחר – הנשיא ריבלין – שאמר: אם אתם רוצים מדינה אחת מהירדן עד הים, כל תושביה יהיו אזרחים עם זכויות מלאות. 

לדעת הורוביץ מר"צ צריכה לדבוק בחזון של שתי מדינות. 

• לדעתו, הדרך של מר"צ להרחיב את שורותיה צריכה להיות התרכזות בבעיות חברה וכלכלה, שמעיקות על רוב האזרחים. נושא שני – מאבק על הפרדת הדת מהמדינה. נושאים אלו די מוזנחים ע"י רוב רובם של המפלגות.

• הוא דיבר ארוכות על טראמפ. לדעתו לטראמפ אין קו מדיני בשום נושא. האיש לא מתייעץ עם יועציו. קם בבוקר מצייץ איזה רעיון שעלה במוחו, וכעבור כמה שעות הוא הופך אותו לצו נשיאותי. מלחמתו בתקשורת מסוכנת לדימוקרטיה  האמריקאית. האנטישמיות גברה מתחילת מסע הבחירות של טראמפ, והוא נזכר רק בימים אלו לגנותה. יהודי ארה"ב מאד מודאגים מהאנטישמיות הגואה, ומתחילים לדבר על עלייה לארץ. טראמפ לא מבין כלום בענייני המזרח התיכון, וגם לא איכפת לו. הוא רוצה שנסתדר לבד.

בסיכום הוא רואה בטראמפ סכנה גדולה לעולם, לארה"ב ולישראל.