אחוות עמים

ספרייה • 3/3/2018 כניסות

מפגשי וותיקים בכפר מסר (ראיון עם משה אברמוביץ ז"ל מלפני 5 שנים) 

ביום שבת האחרון התקיים מפגש של וותיקי גזית עם חמולת זועבי מכפר מסר. בעקבות השמועה על מפגש זה הלכנו לראיין את משה אברמוביץ, האיש שמוביל את המפגשים הללו שנים רבות. השיחה נסבה על הרקע ההיסטורי של המפגשים האלו, על תוכנם וייחודם.
ש. כיצד נוצרה המסורת רבת השנים של המפגשים האלו?
ת. היחסים בין כפר מסר לגזית החלו ברגע שהתיישבנו כאן. הגורם הראשוני הייתה העובדה שהכביש לגזית עבר בשנים ההן ממש בתוך הכפר. חברים שלנו היו עוברים פעמים רבות את הכפר ברגל, והיה זה אינטרס שלנו לבנות יחסים טובים על מנת שנרגיש בטוחים ורצויים בכפר. אנשי הכפר היו תמיד ידידותיים ומכניסי אורחים. הזמנות לכוס קפה היו דבר שבשגרה.
מצד שני, אנשי הכפר בשנות "הממשל הצבאי" היו זקוקים לעזרתנו, כדי להתגבר על ההגבלות שאנשי הממשל הטילו עליהם, ואנחנו אכן נענינו לפניותיהם. כך נוצר הבסיס הראשוני ליחסי ידידות בין שני הישובים.
במשך השנים תושבי מיצר החלו לעבוד בפלזית ובענפי השירות שלנו, והתמידו בכך עשרות שנים, תוך שהם מקבלים קידום מקצועי בענפים.
היו גם מפגשים מסוג אחר, מפגשי הזדהות עימם, לאחר מאורעות טראומטיים, כגון: אירועי "יום האדמה", הטבח של ברוך גולדשטיין, אירועי אוקטובר ועוד. 
בשנים האחרונות אנחנו מקיימים כעניין שבשגרה שני מפגשים בשנה: אחד אצלם ואחד אצלנו. אני מרגיש שאנחנו קוצרים את פירות ההשקעה המתמשכת שלנו ביחסים אלו, ואני רואה בכך מודל של שכנות. אי אפשר לחיות בשכנות קרובה בלי להשקיע ביחסים, והלוואי וב"שטחים" המתנחלים היו מבינים זאת.
ש. עם מי אתם נפגשים בכפר, ומה תוכן המפגשים?
ת. אנחנו נפגשים בד"כ, עם משפחות מחמולת זועבי. הם בעלי התפקידים בכפר, ואיתם נוצרו הקשרים הראשונים, שהתמידו עם בניהם ונכדיהם. התוכן של המפגשים הוא חברתי בעיקרו, ונסמך על היכרות הדדית רבת שנים.
ש. כיצד אתה מתרשם מהנעשה בכפר מסר?
ת. אני ממש נפעם לראות עד כמה הם צועדים קדימה: הכפר נקי, הצעירים מקבלים השכלה גבוהה (ישנם 8 רופאים בני כפר מסר...), ומסתמנת תופעה של חזרת בנים בעלי השכלה גבוהה לכפר, ששהו שנים בחו"ל.

ראיין: איתן