מפגש עם ניצן הורוביץ

שונות • 17/12/2017 כניסות

מפגש עם ניצן הורוביץ בעין-דור 15.7.12

הערב חזרנו ממפגש במועדון עין-דור,עם חבר הכנסת נציג מר"צ ניצן הורוביץ. היינו כעשרה חברים מגזית, וכעשרים חברים מעין-דור. אני באופן אישי מאד התרשמתי מדבריו, מתשובותיו הכנות והישרות של ניצן, ורציתי להעביר כמה ממסריו לעלון הקיבוץ.

בפתח דבריו ניצן דיבר על משה סילמן. הוא סיפר לנו כי הוא מקבל כל שבוע כמה מכתבים מאנשים במצב דומה לסילמן. יש בחברה הישראלית לא מעט אנשים שהתדרדרו לפתע ואין כל רשתות חברתיות שעוצרות את צניחתם לתהום. לכן דבריו של ביבי, שזו "בעיה אישית" הם זריית חול בעיניים.

מול הפסימיות שהובעה ע"י כמה מהשואלים, ניצן אופטימי לגבי העתיד של מר"צ וגם של מפלגת "העבודה". לדעתו המחאה שנמשכת כבר למעלה משנה, הביאה לתפנית במחשבה של אזרחי ישראל, ובמיוחד של הצעירים. למסקנה הזו הוא מגיע משיחות עם צעירים, ובכך הוא רואה את חשיבותה של המחאה החברתית.

 

מה ייחודה של מר"צ? ניצן אומר כי מר"צ עומדת על ארבע רגליים: המאבק למען השלום, המאבק החברתי, המאבק כנגד הכפייה הדתית והמאבק על זכויות האדם והאזרח. אין עוד מפלגה כזאת. למשל, מפלגת "העבודה" מתעסקת רק עם המאבק החברתי, את כל שאר הנושאים היא נטשה. במיוחד צורמת העובדה שהיא נטשה את נושא השטחים, ואפילו בנושא הפרדת הדת מהמדינה קולה לא נשמע (ראה את האלם שירד על יחימוביץ בנושא "חוק טל". זאת הסיבה מדוע שלי יחימוביץ לא מוכנה לחבור למר"צ בבחירות הבאות. לדעת ניצן, ההליכה לחוד אינה "טרגית" כי המאבק הפוליטי בישראל מתנהל בין גושים, ושתי המפלגות מייצגות את גוש השמאל.

דברים מעניינים במיוחד אמר ניצן על מצב הקיבוצים. גם בנושא זה ניצן נוקט עמדה אופטימית. ניצן יוצא נגד הנוסטלגיה המרירה המובעת בספרים כמו "הביתה" או "היינו העתיד". הוא אומר אתם עדיין העתיד. כל דבר משתנה בחיים, הוא אומר. מדינת ישראל של היום שונה לגמרי ממדינת ישראל של לפני 30 שנה. נכון, גם מעמדה של התנועה הקיבוצית אינו כמו שהיה בעבר. אבל אנשים עדיין מחפשים את החיים הקהילתיים שהקיבוץ מציע. בביקור ביד-מרדכי הנמצאת בקו הקאסמים אמר לו המזכיר כי יש 100 משפחות ברשימת ההמתנה, שרוצות להתקבל לקיבוץ. יש תנועה מהעיר אל הכפר והקיבוץ בארץ.

בנוסף, ניצן מתרשם מאד מהקיבוצים העירוניים, ומקבוצות הבוגרים, ורוצה שהם יהיו פעילים במר"צ. כל אלה ביחד מוכיחים כי הקיבוץ לא מת ולא גוסס, וכי יש עתיד לתנועה הקיבוצית.