הפעילות של גזית בתנועה בעבר

איתן קליש • 14/5/2018 כניסות

דע את קיבוצך (10)

סקירה רב-שנתית על הפעילות הציבורית והמעורבות למען החברה בישראל של גזית

"פעם היו לנו 13 פעילים בתנועה, היום אין אפילו אחד"

אליהו להב: כוונת הרשימה לרכז שמות חברים שנשאו בעול הפעילות הציבורית, מחוץ לתחומי הקבוץ, כשליחי התנועה והמפלגה ותרמו חלקם לבנייתם והתפתחותם של מוסדות ציבור, במסגרת האזורית ואף הארצית.

כמובן, לא נכללו כאן חברים רבים שבשנים האחרונות מצאו פרנסתם בעבודות חוץ, בסביבה הקרובה וגם הרחוקה.

- תנועה קיבוצית (תק"צ) : אגף החברה – רבקה וילנד

- מחלקות הקבה"א (לשעבר):

המחלקה לכלכלה: אריה לוין

מדור התעשיה: חיים שורר

קרן השוה"צ: מאוריציו צחור, אמנון פלדנר

קיבוצי השוה"צ: בתיה רותם

המחלקה לחברה: מאוריציו צחור

המדור לעבודה סוציאלית: מדו בייסר

המחלקה לתרבות: פנינה צחור, בצלאל שולדר, דליה ברק

המחלקה לחינוך: שאול חפר, דליה ברק, יעל קולקר

עורך "השבוע בקיבוץ הארצי": יוסף פורת

המחלקה לתחבורה (נהגים של מנהיגי התנועה):

יוסף לנדאו: נהגו של יעקב חזן

אברי לפידות: נהגו של מאיר יערי

דני גלנט: נהגו של מאיר יערי

משה גולדמן: נהגו של מאיר (יודקס) תלמי

המחלקה הטכנית: עזריאל מרוז, מאורי גולדווסר,

המחלקה לקליטה: אליהו להב (נוער עולה), משה גפני

המדור להתיישבות צעירה: אשר צורף

ליווי קיבוצים צעירים: אליפז – אשר צורף, נילי ובנימין כהן

פלך – רחל ודוד דדון

המחלקה הרעיונית-פוליטית: לימור דדון

תנועת השוה"צ:

בארץ: ההנהגה הראשית – אשר אבני, דני שיין, עמוס הולצמן,

הדרכה בקינים – אורה לוטן, יהודית מהל, חדווה שיין ועוד עשרות בנים וצעירים שמילאו תפקידי הדרכה במסגרת שנת י"ג.

בעולם: ההנהגה העליונה – עקיבא וסרמן, משה גפני, מרדכי כהן, חיים ריפא, אליהו להב, ישראל מאש.

שליחויות בחו"ל:

- בנימין (ניומה) ריפא: השוה"צ בסן פאולו (ברזיל)

- פנינה ומאוריציו צחור: השוה"צ בארגנטינה

- רוקה ואליהו להב: השוה"צ ומחלקת העלייה של הסוכנות - ארגנטינה

- שושנה והרברט וסרשטיין: "בדרך" - ארגנטינה

- רוקה ואליהו להב: חטיבת "אנילביץ'" – ארגנטינה

- מרים ויצחק סרוגו: מועדון ק.א.ס.א. – ארגנטינה

- בת עמי וחנן פל: השוה"צ – צרפת

- בתיה ומאיר סאאל: השוה"צ – ארגנטינה

- רחלי ואורי ברטל: שליחות קהילתית בלה-פלטה-ארגנטינה

- אריאלה וישראל מאש: השוה"צ – איטליה

- רבקה ועקיבא וילנד: השוה"צ אוסטריה

- שמעון קטן: אחיסו (תנועה ספרדית) – אורוגואי

- בתיה ומאיר סאאל: ריכוז משלחת השוה"צ באמל"ט

- אריאלה וישראל מאש: ריכוז משלחת השוה"צ באמל"ט

- אופירה ואיתן אוסטרובסקי: מועדון מכבי – אורוגואי

- רבקה ועקיבא וילנד: השוה"צ – אוסטרליה

- שרית ועמוס הולצמן: השוה"צ בארה"ב.

הערה: 1. ורד ומריאנו מרקיאר סיימו שליחות בהשוה"צ בונצואלה ומיד לאחריה החליטו להצטרף לגזית.

2. במסגרת שליחות בעלת אופי מקצועי שהו זמן ממושך באירן (פרס): סילביה ומאיר רומם (שימור קרקע), ונתניה וחיים ריפא (גידול עופות), ובקניה: יניקה ויאיר אשל.

וכמובן – נתן סלע, שחרש ארצות בעולם השלישי במשך שנים, ותרם רבות מידיעותיו בפיתוח תשתיות המים וההשקייה.

מוסדות ציבור קשורים לתנועה:

- ברית התנועה הקיבוצית (מדור הספרות): יפה גלנט

- "ספריית הפועלים": חיים לוטן

- התחנה לטיפול בילד ובמשפחה: פנינה צחור

- סמינר "אורנים": רחל בראל (טיפול בגיל הרך)

שרה אנגלנדר (גני ילדים)

אורה לוטן (הכשרת מורים)

- גבעת חביבה: נתניה ריפא (ארכיון השוה"צ), חנה לביא

- מחסן ההלבשה: מלכה ריינר

- התזמורת הקאמרית הקיבוצית: מרינה קנייבסקי-נולר

מפ"ם / מר"צ:

- המחקלה הערבית: גבריאל שכנר

- רכזי איזור ומזכירי סניפים: משה אברמוביץ', זאב פלד, אהרון שיזף, משה גיבורי, משה פלד

- המחלקה להסברה: אסתר לבנון-מורדוך

- נציגת המפלגה באינטרנציונל הסוציאליסט לנשים: אסתר לבנון-מורדוך

נוסף לכל הנ"ל, רבים היו החברים שנענו לפניית המפלגה והקיבוץ והתגייסו לסייע לסניפים העירוניים בכל מערכת בחירות, להסתדרות, לרשויות המקומיות ולכנסת, ככל שנדרש.

במסגרת ארצית / ממשלתית:

משרדי הממשלה: משרד החקלאות – מאיר רומם, אטל קטן

משרד הבריאות – שרית הולצמן, חוה הרשקוביץ

ארגונים מקצועיים ארציים: ארגון עובדי המים: נתן סלע

ארגון הנוקדים: אשר צורף

ארגון מגדלי הבקר: יצחק בייסר

מועצת הכותנה: אלי אלנגלנדר

שונות: נעמ"ת: חנה לביא

מכללת רופין: הרברט וסרשטיין

מכללת שנקר: הרברט וסרשטיין

הוראת עברית בקהילות יהודיות בחבר-המדינות (ברה"מ לשעבר): נעמי ברנד, אורה לוטן, דליה ברק.

ארגונים אזוריים:

- מועצה אזורית "עמק יזרעאל": צבי אברהמי, אלי אנגלנדר, עמנואל אבידוב, משקו קדרון, אולגה אלטס, אלי בראל, מיטל טבון

- משקי עמק יזרעאל (מע"י): חיים שורר

- מפעלי העמק: משה גיבורי, מנחם הולצמן, יואל בר-שדה

- משחטת "עוף העמק": חיים ריפא, אטל קטן

- מנפטת העמק: אלי בראל

- החממה הטכנולוגית עמק יזרעאל: חיים שורר, אלי אנגלנדר

- עיריית עפולה (המחלקה הסוציאלית): בתיה סאאל

- עמותה להתקרבות יהודית-ערבית "הנוער שר שיר אחר": דני ברנד

- המפעל להכשרת ילדי ישראל: בתיה סאאל

- המוסד לגמילה מסמים "מלכישוע": יזהר דורון

- בית חולים "העמק": דבורה חפר, יהודית שדמון, סאשה אלטס, ראול קולודנר, חנה גולדמן-קליש, שושי גולדווסר.

- מכללת עמק יזרעאל: ורד אלקלעי, יוסף ווקס, ליאורה חפר

- קופת חולים "כללית" (עומר): עינת גורן

- קופת חולים "מכבי": לריסה קאפמר

- קופת חולים "מאוחדת": מרינה פרמן

- עמותת "ידיד": אדי זורניצקי

- בית "אשכול" (מתנ"ס עפולה עילית): רבקה וילנד.

אליהו להב