בחירה או בריחה

ספרייה • 4/4/2018 כניסות

בין חירות לעבדות - איך להתמודד עם בחירה

 

מאמנת אישית כותבת מניסיונה על הקושי לבחור, הקיים בכל גיל. "אם לא תבחרו אחרים יעשו זאת עבורכם, תתמודדו עם האתגר והקושי", היא אומרת. לרגל חג האביב המאפשר התחדשות ושינוי לפניכם מספר המלצות להתנהלות

אסתר בוטיקה פורסם:  04.04.18 , 09:26

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"


בחירה או בריחה. כבר מגיל קטן אנו בוחרים, הבחירות משתנות בכל פעם ופוגשות אותנו מחדש. כשהבחירה נמצאת בפתח, רובנו נרתעים, הגיע זמן ההחלטה ולא לכולנו קל להחליט. לא תמיד אנחנו מודעים, אך כמעט בכל רגע אנו מבצעים בחירה מהדברים הכי מינוריים ועד להחלטות מהותיות.

 

יש בחירות שהן זוטות, כמו בגד ללבוש, משהו לקנות ועד לבחירות הגדולות, משפחה, ילדים, קריירה, ייעוץ רפואי ועוד. בבחירות הגדולות, אני לוקחת דף ועט. עורכת טבלת יתרונות וחסרונות ובודקת היכן התוצאה המיטבית. לעיתים, אני מקבלת תשובה ולעיתים הטבלה מעצימה את הדילמה.

נדרשים להחליט בכל יום ובכל גיל (צילום: shutterstock)

התעייצות חשובה אבל הבחירה אישית

זה די טבעי כשאנו מיישירים מבט לבחירה ומתמודדים עימה. מחד, מגלים כמה מורכבת וקשה היא הבחירה מה שרק נותן לנו ערך מוסף בלימוד והבנת האתגרים.

 

כדאי וטוב גם להתייעץ עם חברים משפחה או אנשים שאנו סומכים עליהם ועל נסיונם. כשמשתפים, מקשיבים לעיתים מופתעים מכמות המידע כמעט בכל נושא ואוספים מידע ובסופו של דבר זה מקל על ההחלטה שחייבת להיות בחירה שלנו בלבד תוך ניתוח כל המרכיבים.

 

בפועל אחרי שנחווה את הבחירה חשובה לנו גם תוצאה טובה. הרי מספיק פעמים בחרנו, טעינו, גילינו בדיעבד שהבחירה שגויה.

 

חשוב לעשות בקרת איכות וללמוד מהטעויות ולא ליצור מצב שהבחירה השגויה תרפה את ידנו, תעצים את החשש או תביא להתחמקות עתידית מהתמודדות עם הבחירה. כי אז הבחירה הופכת ל"בריחה" שמין הסתם מטבעה נטולת פתרון. או גרוע מכך עשויה להוביל לכך שאחרים יבחרו בשבילנו ולא תמיד בחירה שתתאים לנו.

 

גם להניח בצד ו"לבחור לא לבחור" עשוי להעצים את הדילמה, להרחיק את הפתרון וליצור עננה מיותרת שניתן להימנע ממנה.

 

מקטן ועד גדול - כל יום נדרשים לבחור

יש המון בחירות יומיומיות כמו לאכול בריא, להתחיל פעילות גופנית, לעבור דירה כי הקן מתרוקן , להתחיל טיפול תרופתי מסויים ומפחיד ורשימה שלא נגמרת.

 

אז מה לעשות? לבחור. להתמודד ולהחליט ולמנוע מצבים שיבחרו עבורי. למרות הקשיים, החששות או אי הנעימות. לבחור.

 

אל תחששו, גם אם הבחירה לא תהיה מדויקת ונכונה תמיד נוכל ללמוד ולהשתפר בהמשך. אני מאמינה מאוד במשפט המפורסם "עדיף כשלון מפואר מחוסר מעש".

 

המסקנה שאני הבנתי מניסיוני שהכי חשובה בבחירות זה שתמיד כדאי לנו להיות בהן, להיישיר מבט לדילמה, לקחת אחריות ולהתמודד עם האתגר.

 

לבסוף,ההחלטה היא שלנו ואיתה גם ההצלחה או הכישלון, ואני ממליצה לזכור כי במיוחד כישלונות מלמדים אותנו ונחרטים בסיפור חיינו. וללמידה אין גיל והיא יוצרת בנו ביטחון עוצמה והבנה.

 

זכרו בכל רגע יש לכם בחירה. שבאמת שלכם, אף אחד לא יכול לשלוט או לקחת מכם את ההחלטה לבחור - אני בוחר או בורח.  אתם בוחרים, האחריות בידכם, צוברים ביטחון, מאמינים ביכולות ולוקחים אחריות. 

 

 

הכותבת הינה מאמנת אישית ומנחת קבוצות. ספרה "נגיעות - מסע של תובנות" יצא לאחרונה בהוצאת סטימצקי