התחביב שלי

שונות • 21/12/2017 כניסות

בנימין, מתי התחיל העיסוק שלך בקקטוסים?

תחביב הקקטוסים התחיל אצלי בבית הורי בפתח-תקווה כשאבי הביא לגינה מספר קקטוסים, גם בני – עומר ורון נדבקו בחיידק. אני התחלתי להרכיב קקטוסים עוד בפ"ת (את הקקטוסים מרבים ע"י זריעה שתילה והרכבה). בגזית איפה שגרתי השארתי את חותם הקקטוסים. למשל בפינת ביתו של יניב ערבה יש שאריות של קקטוסים. גם בפרדס, ליד הסככה שתלתי קקטוס לפני 40 שנה, ועד היום הוא שם. קרוב לשם שתלתי צבר ללא קוצים שהבאתי בזמן מלחמת ששת הימים, וממנו לקחנו עלים לשתילה, כשפיתחנו חלקה של צברים ללא קוצים, ביוזמתו של דני ברנד והם שם עד היום.

בנימין, תגיד כמה מילים על הגינה שלך...

בגינה שלי יש תערובת של מספר זנים. חלקם עם קוצים, חלקם בלי קוצים, חלקם פורחים וחלקם לא. את הקקטוס שמתנשא לגובה כמה מטרים, העברתי ''משגיב הישנה'', והוא לפחות בן 40 שנה. בולטים בנוכחותם הם הקקטוסים הנקראים "כסא החותנת" בלטינית, אכנוקקטוס גרוזיני (אם החותנת מרגיזה אותך אתה יכול להושיב אותה על הקקטוס הזה) שאותם הבאתי מאליפז לפני שנים רבות. יש להם פריחה צבעונית אדומה באביב (רוב הקקטוסים שיש לי פורחים לילה אחד ואח"כ פרחיהם נובלים).

כסא החותנת בפעולה

קקטוס אחר שאף הוא בולט בנכחותו בגינה הוא הספירולינה, על שם הקווים הספירליים שלו. זהו צמח שמאד קשה להרבותו זרעיו זקוקים לחום של -60-50 מעלות הקיים במדבריות,

בטבע, לאחר טמפרטורה כזאת הזרע המחומם צובר את החום, ובלילה עם הטללים חלק קטן מהזרעים נובט. משה רותם בזמן שהיה אחראי על המשתלה חימם זרעים אלו ולמרבה הפלא באמת הניסוי הצליח...

מה ההשקעה בגינה כזו?מבחינת מים ההשקעה היא אפסית. אין לי בכלל מערכת השקיה.. לפעמים אני מרסס בראונד –אפ, נגד עשבים, שהקקטוסים לא מושפעים ממנו כלל. בסה"כ יש לי "חלקה" קטנה ואני שומר על הקיים –יש לי רצון לשתול פינות קטנות של קקטוסים במקומות שונים בקיבוץ, למשל ליד סידור הרכב כבר שתלתי קקטוסים בגינה קטנה.