בית ספר בהקמה עדכון 1

ב"ס בהקמה • 1/11/2017 כניסות

בית ספר בהקמה

עדכון 21.10.17

לאחר כמה פגישות חשובות אנחנו מעדכנים אתכם במתרחש בתהליך הקמת בית הספר

פגישה במועצה:

לפגישה במועצה עם אייל בצר ורחל שחורי, שהתקיימה בתחילת החודש (4.10.17), הגיעו נעמה לוי, מנהלת הקהילה השיתופית בעין דור, נעה דוד, יו"ר קיבוץ גזית ונציגי צוות היגוי. מטרת הפגישה היתה לעדכן את אייל שבעקבות החלטתם לא לתמוך ביוזמה ולאחר ייעוץ מפשטי אצל עו"ד קרן רז מורג, פתחנו בתהליך הקמת בית ספר מוכר שאינו רשמי.

אייל ורחל מנו בפנינו מדוע הם חושבים שילדינו מקבלים חינוך מעולה ועל כן אין לדעתם צורך בבית ספר נוסף בתחומנו. כמו כן, הם טענו כי משרד החינוך לא יאשר בית ספר נוסף על רקע דמוגרפי.

לדבריהם בית הספר באחוזת ברק צריך בימים אלה ממש לקבל אישור לבנייה נוספת של מבנים כדי לצמוח לבית ספר של 550-600 תלמידים (היום יש כ 350 תלמידים בבית הספר).

אתם בוודאי יכולים לנחש את התסכול העמוק שחשנו:

מבחינתנו ילדנו לא מקבלים חינוך מעולה: כל עוד הם נמצאים באוטובוס יותר מ 90 דקות ביום, מגיעים סחוטים לחינוך בלתי פורמלי שנמצא בקשיים, נמצאים הרחק מהבית, מהטבע ומהקהילה שלהם ואנחנו ההורים לא יכולים לבחור את החינוך המתאים ביותר לילדנו ולמעשה מקבלים רק סוג אחד של חינוך (שברור לחלוטין שאינו מתאים לכלל הילדים) - הם אינם מקבלים חינוך מיטבי כלל. למרות המאמצים הרבים שמשקיעים בבית ספר אופקים, אנחנו מאמינים כי הילדים שלנו לא מקבלים חינוך מיטבי ולנו ההורים מגיעה זכות הבחירה לחינוך ילדינו. לא יתכן שלחלק מתושבי המועצה יש אפשרות בחירה (דמוקרטי, אנטרופוסופי, קונבנציונאלי) ואילו לצד אחר של העמק ניתנת אפשרות אחת יחידה שגם היא אינה טובה מספיק עבורנו. כמו כן, טענו שרמת התרבות והפנאי (חוגים והעשרה אחר הצהריים) אינה מספקת כלל ואנו נאלצים גם אחר הצהריים להסיע את ילדינו למרחקים על מנת לקדם אותם להישגים משמעותיים).

אייל בצר טוען כי נעשה עוול לילדנו שיקום בית ספר עם מעט תלמידים ואנו השבנו שהאזור כולו משווע לבית ספר ייחודי. הילדים שלנו נוסעים עד מרחביה ומזרע כדי להיפגש עם חברים כאשר סביבנו יש ישובים גדולים שלבטח יקחו חלק בבית הספר. בית ספר מוכר ורשמי בעין דור יכול להכיל יותר מ 300 תלמידים ואנו בטוחים שגם לבית הספר שלנו שלנו תיהיה רשימת המתנה.

מבחינה דמוגרפית אנו לא מבינים את טענת המועצה- כל היישובים בצמיחה: עין דור, גזית ומרחביה. ושלא לדבר על עפולה עם תוכנית גג שנחתמה ב 2016. בית ספר אופקים כבר היום מכיל את מקסימום התלמידים ואנו רק גדלים. לפי התחזית הדמוגרפית של עין דור עד שנת 2025 יהיו כ 180 תלמידים בכיתות א'-ו', גזית יהיו כמחצית ממספר זה.

בסיום הפגישה נאמר שהנושא הדמוגרפי יבדק שנית ושאל נשכח את בית הספר באחוזת ברק שמתוכנן להיות תעשייה נוספת של תלמידים (600 תלמידים בבית ספר אינו מזכיר חינוך קיבוצי).

מה שאייל ככל הנראה לא מבין שהאופציה היחידה שעומדת בפנינו היא להקים בית ספר מוכר שאינו רשמי, ובגלל העלות של בית ספר כזה נגיע למצב של בית ספר קטן באופן יחסי עד שיצמח ויקבל את האישורים המתאימים.

המועצה דוחפת אותנו לדרך שאיננו מאמינים בה, אך אנו מבינים שזהו תהליך בלתי נמנע. ממש כמו שקרה בבית הספר הדמוקרטי בנהלל, שקם למרות התנגדות המועצה, כבית ספר מוכר שאינו רשמי והיום הוא בית ספר מוכר ורשמי שרחל ואייל כל כך גאים בו.

אנו נתלים על הצלחותיהם של בתי ספר אחרים, הם נותנים לנו תקווה. ביקשנו מאייל לשוחח עם רני אידן, ראש מועצת עמק חפר, שהתנגד לבית ספר במעברות והשנה פתח את בית הספר שם (מודל בית הספר במעברות מאד דומה למודל שאנו רוצים להקים).

פגישות עם הנהלות עין דור:

הנהלות שני הקיבוצים נמצאות עם צוות ההיגוי בקשר הדוק. גם בעין דור וגם בגזית יש בדיקה מעמיקה על נושא המבנים.

הפדגוגיה של בית הספר נשארה כפי שהוצגה בעבר. מצורף קובץ עם תמונות להמחשה.

ההנהלה השיתופית בעין דור תומכת ביוזמה בהרבה מובנים. האגודה החקלאית עוד לא נתנה אישור סופי למהלך ויש דיונים על כך.

כמה נקודות על מוכר שאינו רשמי:

זהו בית ספר שמוכר ע"י המועצה ומשרד החינוך, זה מחייב אותנו לעמוד בדרישות מסוימות לתוכן הלימוד (שיעורי ליבה).

מבחינה כלכלית התקצוב של המועצה ומשרד החינוך הוא נמוך יותר מבית ספר רשמי ולעיתים אפילו לא מקבלים תקצוב כלל. זו הנקודה המשמעותית ביותר במעבר ממוכר ורשמי למוכר שאינו רשמי.

כדי לעמוד בתקציב ראלי, כרגע נראה לנו הכי נכון להתחיל עם מערכת שעות סטנדרטית, קרי 30 שעות שבועיות (ימים א'-ה' 8:30-14:30) למשך 10 חודשים. זה אומר שהחינוך הבלתי פורמלי לא ישולב בשלב הראשון.

עוד אין מחיר סופי לחודש, תוכנית כלכלית מעודכנת תתקבל בעוד כחודשיים (ע"י נתיב מערכות חינוך) עם זאת אנחנו כן יכולים להעריך שיעלה 1000-1200 ש"ח לחודש כפול 12 חודשים לילד. שימו לב כי אין התחייבות על המחיר עד שנקבל את התוכנית הכלכלית המעודכנת.

מבחינתנו זהו החסרון היחידי במעבר למוכר שאינו רשמי, מעבר לכך אנו רואים רק יתרונות. רוח בית הספר תיהיה בדיוק כפי שאנו חולמים אותה!!

קהילה + תושבים = לחץ

גם לבית ספר מוכר שאינו רשמי אנחנו צריכים את אישור המועצה. נכון שאפשר להתחיל הליך משפטי שלמיטב הבנתנו נוכל לזכות בו אך היינו שמחים להמנע מצעד זה וכן לקוות שהמועצה שלנו רואה אותנו ומבינה על מה אנחנו מדברים.

כל אחד ואחד מאיתנו יכול להשפיע, אם זה באופן ישיר על המועצה ואם זה הנהלות הקיבוצים או השכן ליד. שנת בחירות בפתח ומגיע לנו יותר. בתור תושבי המועצה אנו משתמשים יותר בשירותי מועצת גליל תחתון וכפר תבור מאשר מועצת עמק יזרעאל. אין שום סיבה שזה ימשיך כך.

מוזמנים לפנות אלינו בכל עניין. כל עזרה מצדכם תתקבל בברכה.

אנחנו מחפשים מנהל או מנהלת שיובילו אותנו לשנת הלימודים הקרובה. מוזמנים להפיץ את הבשורה.

בחודש הקרוב תפתח עמותה ונצטרך גם עזרה כלכלית. אנו זקוקים לרו"ח שינהל לנו את הדפים.

מי שיכול לעזור בתחום הבנייה: מהנדסים, מפקחי בנייה, חשמל, שיפוץ מבנים נשמח שתיצרו איתנו קשר כדי שנוכל לקדם את הטופסולוגיה שכרוכה בתהליך זה. אנו עובדים כרגע עם שתי אדריכליות אך יש צורך במדידות, ובדיקות נוספות.

זמינים תמיד

derechatavor@gmail.com

צוות היגוי