המאבק על הדימוקרטיה במדינת ישראל

מדור הסטורי • 27/5/2018 כניסות

אלו מנהיגיך עם ישראל!

מבקר המדינה: אנשי "הבית היהודי" העבירו – בניגוד לחוק – עשרות מיליוני שקלים מתקציבי הגליל והנגב לעמותות פוליטיות של מקורבים.

נכון הממשלה תמיד מספרת לנו שהם היו מאוד רוצים לעזור לפריפריה, אבל מה לעשות, אין כסף?

הבעיה היא לא שאין מספיק כסף – אלא שמי שהשתלטו על תקציבי הנגב והגליל הם אורי אריאל, נפתלי בנט ועסקני "הבית היהודי".

דוח חמור של מבקר המדינה שפורסם עכשיו מראה איך אנשי "הבית היהודי" לקחו עשרות מיליוני שקלים שהיו מיועדים לנגב ולגליל, והזרימו אותם בחשאי לעמותות פוליטיות וגרעינים תורניים של עסקני המפלגה במרכז הארץ.

הנה הסיפור כולו ב-5 נקודות קצרות:

• הממשלה הקצתה 70 מיליון שקל לחיזוק ועידוד התיישבות בנגב ובגליל. השר אורי אריאל מונה כאחראי על התוכנית.

כשאריאל נכנס למשרד השיכון, הוא הביא איתו חבורה של מקורבים פוליטיים. הקומבינטורים של אריאל דחקו הצדה את הדרג המקצועי של המשרד, התחזו לעובדי מדינה וחילקו בעצמם את עשרות מיליוני השקלים של הנגב הגליל והנגב לאנשי "הבית היהודי". הם אפילו חילקו חלק מהכסף לעמותות של עצמם (!).

• כדי שהציבור והח"כים לא יוכלו לגלות את הגניבה, אריאל ואנשיו העבירו את הכסף דרך החטיבה להתיישבות – גוף חסר שקיפות שנשלט גם הוא על-ידי אנשי "הבית היהודי" - והפכו אותו לחלק מהקומבינה המושחתת שלהם, במקום שידאג לנגב ולגליל.

• התוצאה: רק 7% (!) מהכסף הגיע ליישובים חלשים בגליל ובנגב. רוב הכסף – שהיה מיועד לפריפריה – זרם בניגוד לחוק לעמותות תורניות ביישובים מבוססים במרכז הארץ, כמו רמת השרון, הוד השרון ואפילו רמת אביב ג' בצפון ת"א.

למה שימש הכסף? למבצעי החזרה בתשובה, הפצה של מסרים פוליטיים ודתיים בבתי-ספר וגני-ילדים ממלכתיים, הפעלת ישיבות, מלגות לאברכים, ייעוץ זוגי "ברוח היהדות" ועוד ועוד.

בראש של 76% מהעמותות האלה עומדים אנשי "הבית היהודי".

• וכאילו כל זה לא מספיק – לפני הבחירות האחרונות, אריאל ביחד עם ח"כ בצלאל סמוטריץ' זימנו את ראשי העמותות לכנס חירום שבו הורה לעמותות להתגייס לטובת קמפיין הבחירות של "הבית היהודי" – חלוקת חומרי תעמולה, עזרה בקלפיות וכדומה.

בקיצור, אריאל לקח את כספי המסים של אזרחי ישראל והעביר אותם לטובת תעמולת הבחירות של המפלגה שלו. גם זה, כמובן, בניגוד מוחלט לחוקי מדינת ישראל.

כבר שלוש שנים שאני נלחמת בסיפור המטונף הזה.

ב-2014 חשפתי, ביחד עם מרכז "מולד", את הנתונים שעליהם מבוסס דוח המבקר.

בזמן שעבר מאז, וככל שהתווסף יותר מידע לפרשת השחיתות הענקית הזאת, כל הגורמים שהיו מעורבים בחשיפתה חטפו איומים מהמאפייה של הבית היהודי. המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, שילמה מחיר כבד בכך שחלק מסמכויותיה נשללו ממנה. "מולד" וכל מי שהעזו להיעזר בדוח המצויין שלהם הוכפשו בלי סוף על-ידי חברי הכנסת של הימין, עיתונאים וארגונים שמדבררים מפיהם.

עלי באופן אישי איימה החונטה הזאת שאם אמשיך לחקור מה הם מעוללים בכספי ציבור - הם ידאגו להעיף אותי מהכנסת.

ובינתיים, בנט, אריאל וסלומינסקי המשיכו בשוד המאורגן של הפריפריה.

לאנשים האלה פשוט נגמרה הבושה.

כאן מגיע תפקידו המכריע של היועמ"ש: הוא מוכרח לפתוח עוד היום בחקירה. הממצאים שעולים בדו"ח מעידים על התנהלות פלילית. הפוליטיקאים שמעורבים בה, ומקורביהם, אסור שיגעו בשקל אחד מכספי ציבור.

מאת סתיו שפיר