מהי מורשת רבין? / איתן קליש

מדור הסטורי • 20/10/2018 כניסות

את השאלה הזו שאלו אותי מצד אחד אדם דתי בעל השקפות ימניות, שאמר שאין דבר כזה "מורשת רבין", ובחור שמאלני שטען שרבין לא יצר שום משנה או אידיאולוגיה מקורית ביחס לשלום, לכן אין לדבר על "מורשת רבין".

לפני שאנסה לענות לטענות אלו, אנסה להבהיר את המושג "מורשת" של אישיות היסטורית.

איש לא יחלוק שהמורשת ההיסטורית של אברהם לינקולן היא שלילת העבדות. הוא לא היה הראשון שהעלה את הרעיון הזה. לפניו הייתה תנועה גדולה שלחמה עבור רעיון זה, אבל הוא זה שעשה את ההכרעה המדינית הגדולה, והיה מוכן לשלם את המחיר.

אין ספק שמורשת בן-גוריון הייתה הקמת המדינה "כאן ועכשיו", הממלכתיות ויישוב הנגב. גם הוא לא היה בודד ברעיונות אלו. אבל הוא הכריע את ההכרעה המדינית ושילם את המחירים על-כך.

אפשר להביא עוד דוגמאות, כמו גנדי ורעיון "אי-האלימות", ואחרים, אבל מה שחשוב לענייננו הוא ההבנה כי האדם המנחיל מורשת הוא האדם שעושה, המדינאי שמכריע הכרעות בולטות שנותנות כיוון חדש להיסטוריה (יש גם יוצאים מן הכלל –מרקס, ישו, בודהה לדוגמה), ומשלם את מחירן.

רבין שהכריע על פתיחת מו"מ מול הפלסטינאים, על נכונות לסגת משטחי יהודה ושומרון, על הכרה באש"ף כישות מדינית ועל הכרה במדינה פלסטינית, גרם למפנה היסטורי במחשבה הפוליטית הישראלית, והוא למרבה היגון גם שילם את המחיר על החלטות אלו

. בנוסף לחתימת הסכם השלום עם ירדן, רבין סימן כי ישראל מעוניינת בשלום עם כל שכנותיה. רבין יצר אווירה בימים הללו שהנה הנה כל הסכסוך בין ישראל לשכניה הולך להיפתר. אני מזכיר לכולנו שאלו היו ימים גדולים, שנשמנו אחרת, ששמענו את פעמי השלום, וחשבנו שאנו מתחילים תקופה חדשה.

אמנם הוא לא הצליח להגשים חלומו וחלומותינו. המחבלים של החמאס עשו מספר פיגועים רצחניים במיוחד, שהעבירו את השלטון לידי "הליכוד" בבחירות. ואלו ביחד עם הבנייה בשטחים מסמסו את הסכם השלום.

אבל הרעיון של שלום עם הערבים והפלסטינאים בימינו לא מת. הרעיון של מדינה פלסטינית לא מת. אלו הרעיונות שנמצאים כרגע על סדר היום של המו"מ המדיני.

לדאבוננו, אם נשווה את גרירת הרגליים של ביבי במו"מ, לתנופה של רבין, אנו עלולים להתייאש. אבל אסור להתייאש! הרעיונות שרבין מסר את חייו עליהן, לא מתו עימו. והדוגמה שהוא נתן בחתירה הנחושה להשגתם, תהיה תמיד לנגד עינינו ולנגד עיני כל העולם.

יהי זכרו ברוך!

(נכתב לעלון הקיבוץ ב-2003)