דרום אדום

מדור הסטורי • 1/6/2018 כניסות


הודעה שהועברה
מאת: מיכל רוזין <mrozin@knesset.gov.il>
תאריך: 1 ביוני 2018 בשעה 9:10
נושא: דרום אדום
אל: ‫eitanka56@gmail.com


דרום אדום
אם אינך רואה מייל זה אנא לחץ כאן
 
דרום אדום
 
השבוע קיבלנו תזכורת כואבת ביותר למציאות המדממת בדרום. עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן וכלום לא השתנה – גם היום, מדיניות ה"אין מדיניות" של ממשלת הימין מובילה אותנו פעם אחר פעם לסבב דמים. להבדיל מברבורי חברי הקבינט שמדברים בחוסר אחריות על כיבוש הרצועה, המציאות היא שהסכסוך לא יפתר בעזרת כוח בלבד, אלא בשילוב אסטרטגיה מדינית ברורה. שלוש שנים חלפו מפרסום דו"ח מבקר המדינה החריף על התנהלות הממשלה ב"צוק איתן", ומאום לא השתנה – מדיניות תגובתית, ללא אסטרטגיה. לא בכדי ממשלת ישראל דחתה את יוזמתי להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות דוח המבקר, הם מעדיפים להמשיך ולטמון את הראש בחול.

אל לנו להתרגל למצב הזה, כשהתותחים רועמים – עלינו להתנגד לעוד סבב. בכנסת, במפגשים עם הציבור ברחבי הארץ, ובוועדת חוץ וביטחון אני פועלת להשמעת קול ברור – עלינו לפעול תחילה לשיקום הרצועה ולהיענות לקריאות החוזרות והנשנות מהנהגת הרצועה להפסקת אש ארוכת טווח. ביום שלישי האחרון נסעתי לביקור סולידריות בעוטף עזה, אצל חברנו אבי דאבוש יחד עם חברי ח"כ מוסי רז.
התחייבתי בביקור שלא נקבל את המצב בהכנעה ונמשיך להיאבק למציאות טובה יותר עבורנו ועבור שכנינו. 

הגל העכור של החקיקה של הקואליציה שמטרתה לפגוע בשלטון החוק הופך לצונאמי. באופן לא מפתיע, מי שהוביל בימים האחרונים את המשך המלחמה בשומרי הסף הם לא אחרים מאשר יו"ר הקואליציה דוד אמסלם וח"כ מיקי זוהר, ממובילי להקת המעודדות של נתניהו. החקירות ממשיכות והם מבינים שהטבעת סביב ראש הממשלה מתהדקת - הם מחפשים כל דרך להציל אותו מעצמו. הצעות החוק שלהם מוכיחות שהמציאות עולה על כל דמיון: אמסלם מציע שהפרקליטות לא תוכל לערער על זיכויים ועל עונשים שיוטלו על אזרחים ועובדי ציבור, וכן שלא תימסר עילת הסגירה. הוא מתעלם מהחשיבות הרבה שיש לזכות הציבור לדעת את העילה, וכן לאפשרות הערר במערכת המשפט, מצד נפגע העבירה או המדינה. ח"כ מיקי זוהר, מוביל הצעת חוק להגבלת החקירות של אנשי ציבור, ומניעת פרסומן. משמעות ההצעה היא שאם למשל נפתחת חקירה נגד איש ציבור, אסור יהיה לכלי התקשורת לפרסם זאת - אלא באישור מיוחד, והוא גם רוצה להחמיר את הקריטריונים  לפתיחתה של חקירה משטרתית נגד איש ציבור. 
במקום שנבחרי הציבור ידרשו מעצמם סטנדרט גבוה יותר של שקיפות ואחריות לציבור, חבורתו של נתניהו עושה בדיוק את ההפך - הצעת חוק אחר הצעת חוק הם מנסים לחפות על פוליטיקאים מושחתים. אם נמשיך ככה, עד סוף 2019 הם יעלו הצעת חוק שמתירה לפוליטיקאים למעול בכספי הציבור בפרהסיה. הדרך היחידה לעצור את זה היא ללכת לבחירות. להחליף את הממשלה שמוכיחה כל פעם מחדש שמנהיגיה איבדו את הדרך. צפו בתגובתי לחקיקה בחדשות 10:
 
החקיקה נמשכת
 
השבוע הייתה התקדמות משמעותית בשני חוקים חשובים שאני מקדמת, תיקון חוק המגבלות על חזרתו של עבריין מין לסביבת נפגע עבירה ותיקון חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו.

הצעת החוק שלי לתיקון חוק המגבלות לחזרתו של עבריין מין לסביבת נפגע העבירה אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. השינוי יאפשר לשופט להטיל מגבלות על הפוגע, כך שלא יחזור לסביבת נפגע העבירה לאחר שריצה את עונשו. לקונה בחוק, מנעה את החלת החוק הזה על בגירים שהיו קטינים בעת ביצוע העבירה. המשמעות של זה, היא שקטינים שנפגעו מינית, נאלצים לעיתים להתמודד עם חזרתו של מי שפגע בהם לסביבת מגוריהם, לעיתים ממש דלת מול דלת. המשפחות חיות בחרדה, השיקום של הקטינים נפגע ומאוד קשה להם להמשיך בחייהם.

במהלך העבודה על החוק שמעתי את זעקתם של הורים לקטינים, אשר פוגשים שוב ושוב את מי שפגע בהם. זה נכון שאי אפשר להגן על הילדים שלנו מהכל, אבל אם כחברה לא הצלחנו להגן על הקטינים מפגיעה מינית בזמן אמת, זו חובתנו לאפשר להם הגנה מפני חזרתו של הפוגע לסביבת מגוריהם. לא מדובר בניסיון להטיל ענישה נוספת על הפוגע, ואין ספק כי שיקום הפוגע חשוב גם כן. החוק החדש יביא לאיזון ההכרחי בין שיקום הפוגעים לבין הצורך להגן על קטינים וקטינות נפגעי העבירה. האזינו לדיווח מיומן הבוקר ברשת ב' על חוק המגבלות:
בנוסף, תיקון החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו אושר לקריאה שניה ושלישית.   אזרחים ובעיקר אזרחיות רבים שזכאים לקצבת שארים לא זוכים לחלקם בפנסיה של בן הזוג. לא הותקנו תקנות מסדירות כדי לקבל את הכסף, ועבר המועד האחרון בו היה ניתן להגיש בקשה. תיקון החוק ישפיע באופן ישיר ומיידי בעיקר על נשים גרושות ואלמנות, ברובן מבוגרות, שמצבן הכלכלי היה תלוי בבן זוגן המפרנס, בזמן שהן נשארו בבית לטפל בילדים. הם צברו חיסכון פנסיוני, והן לא, בידיעה שהחיסכון של בן זוגן הוא חיסכון משותף לשניהם. יום אחד הם התגרשו, ובן הזוג אף נפטר. בלי לדעת שיכלו לממש את חלקן בכספי הפנסיה, הן נשארו בלעדיה. התיקון הזה יפתח להן את הדלת כדי לקבל את שמגיע להן. 
 
כפר סבא גאה לארח
 
את אירועי הגאווה נפתח היום באירוע היסטורי – מצעד הגאווה הראשון בכפר-סבא. לצערי, גם הפעם משטרת ישראל התנערה מתפקידה והציבה תנאים דרקוניים לקיום המצעד. המשטרה דרשה גדרות והטילה את הוצאות הביטחון על הצועדים, במקום למלא את תפקידה ולהגן על המשתתפים במצעד ולפעול נגד גילויי הלהט"בופוביה. פניתי בשאילתה דחופה לשר לביטחון פנים כדי למנוע את החלטת המשטרה ויחד עם שותפותי לשדולה הגאה בכנסת, שלחנו פניה דחופה לשר לביטחון הפנים. לא יתכן שהמשטרה תדרוש להסתיר את המצעד באצטלה של ביטחון הצועדים, ועוד תוסיף חטא על פשע ותדרוש מהמוחים שזה יהיה על חשבונם. לשמחתי, הפניות שלנו והמחאה הענפה שהובילו האגודה לזכויות הלהט"ב והאגודה לזכויות האזרח, הובילו לניצחון והמשטרה חזרה בה מדרישותיה אלו. אני מחכה לראותכםן היום בכפר סבא, בואו נעשה היסטוריה גאה!

שלכם ושלכן,
מיכל רוזין  
יועצים פרלמנטריים : יעל קריגר 052-8456723, אליאנה ברבל 050-6485594, שי הבט 050-3044901 | 
הודעה זו נשלחה ל- eitanka56@gmail.com על ידי mrozin@knesset.gov.il
על מנת להסיר עצמך מרשימת תפוצה זו לחץ כאן
נשלח באמצעות PULSEEM מערכת דיוור אלקטרוני וSMS.